Wpis z mikrobloga

Palenie zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

Osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i osoby, które obecnie palą papierosy, mogą mieć w płucach wyższy poziom molekuły, zwanej enzymem konwertującym angiotensynę II (ACE-2), zgodnie z badaniami opublikowanymi dziś w European Respiratory Journal.

Link do znaleziska: (dodałem skrócone tłumaczenie w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/5445143/palenie-zwieksza-ryzyko-zachorowania-na-covid-19/

Źródło: Publikacja na łamach czasopisma European Respiratory Journal

Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę.
https://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #qualitycontent #nauka #ciekawostki
#biologia #medycyna #wirus #epidemia #koronawirus #covid19 #2019ncov #2019ncovstats
Pobierz RFpNeFeFiFcL - Palenie zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

Osoby z przewlekł...
źródło: comment_1586691243snMqKI3TNEnpvxkmNQPPgu.jpg
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
e-fajek się to tyczy?

Myślę że tak bo udowodnione że powodują zmiany chorobowe w płucach

@RFpNeFeFiFcL: Nie siej paniki. EVALI powiązane jest z wapowaniem liquidów zawierających octan tokoferylu, używanego jako składnik rozpuszczający substancje czynne w płynach z THC/CBD.

Źródło: (...) zdecydowana większość osób dotkniętych problemami z płucami przyznała się właśnie do używania liquidów zawierających THC i/albo CBD, przy czym zawsze były tam obecne substancje o charakterze oleistym, ponieważ są one rozpuszczalnikiem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@RFpNeFeFiFcL: linki które podawałeś wyżej odnosiły się do EVALI, w związku z którym zmarło już chyba 20 osób w USA, i to chciałem sprostować. W żadnym wypadku nie twierdzę, że e-papierosy są w stu procentach zdrowe, bo musiałbym być szalony. Fakt wytrącania się m.in formaldehydu podczas podgrzewania liquidów jest znany od dawna i jest przedmiotem badań wielu naukowców. Z drugiej strony nie dajmy się zwariować i pamiętajmy, że taki kalafior czy
@ditoski: Efekt wywołują dowolne substancje oleiste podane wziewnie, więc może to dotyczyć każdego liquidu jeśli był robiony w niewłaściwy sposób i zawiera w sobie coś o takim charakterze. A o systemie kontroli składu płynu do efajek nie słyszałem.