Wpis z mikrobloga

303 - 1 = 302

Tytuł: SybirPunk. Tom 1
Autor: Michał Gołkowski
Gatunek: Cyberpunk
★★★★★★

Michał Gołkowski to od jakiegoś czasu jeden z moich ulubionych autorów Fabryki Słów. Jedno co mnie ostatnio drażni w jego twórczości, to ciągłe rozpoczynanie nowych cyklów, od razu wielotomowych. Stalowe Szczury – już trzy poboczne tomy o żołnierzach ze znanego z Błota i Chwały składu. Zahred – siedmioksiąg, w którym znalazła się trylogia. I teraz SybirPunk… VOL 1.

Akcja toczy się w Neosybirsku, który jest typowym cyberpunkowym miastem. Bieda, przestępczość, wszczepy. Nie ma tu nic nowego. Z ciekawszych zapożyczeń znalazłem wzmiankę o kurtce, która pozyskuje wodę z wydalonego z ciała potu (patrz filtrfrak z Diuny). Mam wrażenie, że Gołkowski bardzo lubuje się w tych klimatach i dlatego akcja jego cyberpunku została umiejscowiona w tym regionie geograficznym. W tle gdzieś tam toczy się konflikt różnych grup etnicznych, ale nie stanowi to jakiejś znaczącej linii fabularnej.

Główny bohater, drobny przestępca otrzymuje zlecenie od bardzo bogatego i wpływowego oligarchy. Już na samym początku pojawiają się komplikacje. Cel, który przywłaszczył sobie znaczną ilość pieniędzy zostaje aresztowany i osadzony, czego najprawdopodobniej nie przeżyje.

Ogólnie średnio. Czyta się przyjemnie, ale bez rewelacji.

Fabryka Słów kuje żelazo póki gorące. Nadchodząca premiera Cyberpunk 2077 pobudza wyobraźnię graczy i część z nich na pewno chętnie zaznajomi się z gatunkiem. Oprócz Gołkowskiego mamy z tego wydawnictwa „Cyfraka” Krzysztofa Haladyna, którego drugi tom ponoć coraz bliżej.

#bookmeter
Pobierz kulfon_wulkanizator - 303 - 1 = 302

Tytuł: SybirPunk. Tom 1
Autor: Michał Gołkows...
źródło: comment_1587883306Hd29YSzBqPptKPYNQLu07T.jpg