Wpis z mikrobloga

Bitwa pod Borodino, stoczona 7 września 1812 r. pomiędzy siłami Napoleona a Rosjanami, znajduje się w czołówce najkrwawszych bitew w dziejach świata. W ciągu zaledwie kilku godzin obie strony straciły łącznie 70 000 - 80 000 żołnierzy.

Taka liczba wynika z uwarunkowań terenu (ogromna liczba żołnierzy na stosunkowo wąskim odcinku) oraz fanatycznej wręcz determinacji obu stron. Rosyjscy żołnierze byli przekonani, iż walczą w obronie świętej Rosji przed bezbożnymi Francuzami, a Borodino stanowi ostatnią linię obrony, natomiast żołnierze Wielkiej Armii Napoleona będąc na skraju wyczerpania psychicznego i fizycznego nie mieli praktycznie nic do stracenia, co skutkowało brawurową, desperacką odwagą w atakowaniu najeżonych artylerią rosyjskich umocnień. W bitwie zginęło 47 napoleońskich oraz 23 rosyjskich generałów.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem, to polecam książką Adama Zamoyskiego pt. "1812 Wojna z Rosją". Jest napisana w bardzo przystępny oraz atrakcyjny sposób i na pewno nie zanudzi nikogo kto chociaż trochę jest zainteresowany wyprawą Napoleona na Rosję.

#historia #ciekawostki #napoleon #wojnynapoleonskie
wjtk123 - Bitwa pod Borodino, stoczona 7 września 1812 r. pomiędzy siłami Napoleona a...

źródło: comment_1588020950QBS3P5P1OZdPxf5rDCoK5m.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@wjtk123: A co potem ze stosem poległych? 160 000 pochówku, nawet mogiła zbiorowa jest jednak sporym wysiłkiem przy takiej ilości zabitych. Tym bardziej że dla okolicznych taki pochówek to tylko podrzucone, nikomu nie chciane kukułcze jajo.
  • Odpowiedz
@xaliemorph: Łącznie po obu stronach zginęło <80 000 żołnierzy. Żadna ze stron nie grzebała zmarłych bezpośrednio po bitwie. Gdy Wielka Armia wycofywała się potem z Moskwy, maszerowała przez pole pełne zwłok ludzi oraz zwierząt. Dopiero gdy Rosjanie przejęli kontrolę nad tymi terenami, zaczęli najmować miejscową ludność do pracy przy chowaniu poległych (odpowiednio za to płacąc, więc o chętnych nie było trudno), ale i tak znajdywano szkielety nawet kilka lat po zakończeniu
  • Odpowiedz