Wpis z mikrobloga

Eju, miałam zapytać a zapomniałam - jakie są produkty/rzeczy/czynności, które poradzilibyście innym ludziom, szczególnie młodszym, a są nieoczywiste w życiu? Coś czego uczy się dopiero z wiekiem, albo odkrywa przypadkiem. Jako przykład podam, że dopiero niedawno dowiedziałam się o istnieniu irygatorów do zębów i teraz, odkąd taki posiadam, zastanawiam się jak mogłam bez niego żyć wcześniej XD Zastanawiam się czy są jeszcze jakieś rzeczy, które usprawniłyby/ulepszyłyby mi życie. Jeszcze mam, że im szybciej nauczysz się czytania składów żywności i kosmetyków tym lepiej, warto wiedzieć jak upiec chleb i że durszlak najlepiej myć od razu XD Dajcie mi swoje doświadczenie życiowe ( ͡º ͜ʖ͡º) #niebieskiepaski #rozowepaski #lifehack #30plusclub
  • 363
@lunaria: warto poznać wartość tego, na co wydajemy pieniądze. Dzisiaj pieniądze są głosem na porządek świata. Warto np. obejrzeć Dominion, poczytać o tym skąd biorą się ubrania w sieciówkach. W jaki sposób wytwarza się kosmetyki. Ignorancja i wygoda to największy motor napędowy konsumpcjonizmu. Myślę, że wiele osób nie chciałoby dokonywać wyborów, których dokonują codziennie głosując swoim portfelem, gdyby wiedzieli to na czym firmom najbardziej zależy, żeby ukryć - sądzę, że większości
W ogóle to dziękuję wszystkim za świetne, mądre, te proste i te głębsze porady, te na czarną godzinę i te do codziennego życia - nie spodziewałam się takiego odzewu, bardzo mnie się to podoba ( ͡º ͜ʖ͡º) coś z tą wiedzą zrobię, żeby nie zaginęła, ale kiedy i jak to jeszcze nie wiem :)
@lunaria:
Dużo padło tu dobrych rad, co do kilku bym uważał.

1. Ludzie potrafią odczytywać intencje bardziej niż tego chcemy. Jeśli coś robisz, rób to z przekonaniem albo wcale (do or do not, there is no trying - Yoda).
2. Trzymaj się ludzi którzy mają zasady (nawet niekoniecznie takie jak Twoje - typu religia lub coś). Reszt ładnie mówi (nawet przez lata), a w kryzysowej sytuacji bardziej szkodzą niż pomagają.
3.
6. Inwestuj w siebie - siłownia, dbaj o zdrowie, o wygląd - zrób sobie raz na dwa lata okresowe badania i przegląd zębów.


@gzres: Mala poprawka - zrób sobie 2 razy do roku przegląd zębów - ewentualnie zamiennie odkamienianie z ogarnięta higienistką. Wczesne złapanie próchnicy to mniej leczeń kanałowych itp.

Dodatkowo od siebie polecam tym którzy jeszcze nie mają - szczoteczkę elektryczną - jest mega różnica w stosunku do standardowej.
@lunaria: Jeśli chcesz zmienić wygląd sylwetki: schudnąć lub zrobić mięśnie, to po prostu zacznij to robić. Wbrew pozorom genetyka i jakość jedzenia ma bardzo mały wpływ na naszą wagę, liczą się głównie kalorie.

Schudnąć można na dwa sposoby: jedząc mniej i ćwicząc więcej. Wszystkie inne metody są albo niepotwierdzone, albo brakuje badań, a nawet jeśli jakiś środek zapowiada się obiecująco, to znaczy to tyle, że pomoże w odchudzaniu o 5-10%, czyli
@lunaria: a i jeszcze - każdą umowę zawartą online w Polsce (i bodaj na terenie UE) możesz anulować w ciągu 14 dni od zawarcia bez podawania przyczyn i konsekwencji. Jeśli to była np pożyczka (nawet chwilówka, choć mocno odradzam) - masz dodatkowe 30 dni (czyli w sumie 1,5 miesiąca) na oddanie kasy.
@lunaria: otwieranie zamków wytrychami ze spinek jest dokładnie tak łatwe jak to pokazują na filmach i można się tego nauczyć w godzinę. Żeby szpanować rozkładaniem i sprawdzaniem pistoletu jak w scenach z niepozorną dziewczyną którą ktoś pyta "wiesz jak się tym posługiwać?" wystarczy jedna wizyta na strzelnicy.
@rajdi: „nieważne co zrobiłeś, ważne w ilu mailach byłeś wymieniony, że coś zrobiłeś”
Jeśli chodzi Ci o przekierowywanie maili z moim podpisem i treścią napisaną przeze mnie to się aż przodownikiem pracy poczułam XD

@Adriano: to samo z solą - stopniowo coraz mniej i sól staje się zbędna. A nie jest w jedzeniu do niczego potrzebna.

@Dlaczegowytrujecieludzi: klej schodzi też od oliwki dla dzieci :)

@futu: dałaś mi
zero ćpania alkoholu grania na kompie itp a zamiast tego sport, nauka i praca.


@WscieklyAzot: tak i nawet nie myśl o seksie, bo możesz w tym czasie wyrabiać nadgodziny, albo biegać
Nie przesadzaj, Panie Gościu, trzeba człowiekowi znaleźć balans pomiędzy tym, co męczące, a tym, co pozwala odpocząć, tym, co drenuje z energii, a tym, co tę energię odnawia (jak choćby te "złe" gry, czyli często rozrywka), bo inaczej wpędzisz się
@lunaria:
1) Popełniaj błędy jak najszybciej. Teraz jak zbankrutujesz, dużo się nie stanie, jeśli zbankrutujesz mając na utrzymaniu rodzinę, to już tak. Błędy i tak popełnisz i trzeba się na nich uczyć. Im później, tym mniejsze ryzyko możesz ponieść, a tym samym mniej możesz się uczyć przez doświadczenie.
2) Chomikuj kiedy to się opłaca. Nie kupuj pasty do zębów kiedy ci się skończy. Kup 5 kiedy będzie promocja. Tak samo na
@lunaria:
1.Zbieraj pięciozłotówki z reszt po zakupach np. do słoika, za jakiś czas uzbiera się pokaźna kwota.
2.Dbaj o samochód, sprawdzaj płyny, odkurzaj, czyść, unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek, czyste auto to wizytówka i świadczy o Tobie dobrze.
3.Nie ufaj ludziom.
4.Nigdy nie pal mostów w pracy, w życiu.
5.Dbaj o dobre odżywianie i nawadnianie.
6.Nie lekceważ pogody.
7.Wczytaj się w rady ludzi na łożu śmierci.
8.Dbaj o aktywność fizyczną.
9.Jak coś się
1. Naucz się słuchać i obserwować ludzi. Zawsze staraj się przewidywać ich reakcje i wzorce. Dzięki temu poznając nową osobę, będziesz w stanie szybciej określić jej osobowość i zamiary.
2. Nie wojuj o ideologie, poglądy. Nie próbuj zmieniać światopoglądów ludzi - strata energii i nerwów.
3. Segreguj sprawy na "odpuszczam teraz/nie podejmuję się" i "nie odpuszczę nigdy" (do zakończenia danej sprawy). Nigdy po środku.
4. Nie przejmuj się nikim, prócz najbliższych.
5.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@lunaria: montaż w domu prysznica, zmywarki pozwala nieźle zaoszczędzić na wodzie,
-montaż baterii słonecznych, oszczędność energii,
-odkładanie drobniaków (grosze, 1, 2,5 zł) w jedno miejsce na koniec miesiąca można wymienić na gotówkę i dodatkowe zasilenie swoich finansów,
-odkładanie 20% od każdej kwoty na fundusz awaryjny i poduszkę finansową,
-wypisywanie wieczorem 6 zadań do zrobienia na następny dzień,
-matryca Eisenhowera do planowania tygodnia,
-używanie papierowego kalendarza, który pozwoli orientować się w swoim
sól staje się zbędna. A nie jest w jedzeniu do niczego potrzebna.


@agaciksa: olaboga. Sód jest niezbędny do życia. Nadmiar soli szkodzi. Sól w naszym kraju jest też jodowana i jest to główne źródło jodu. To przed czym należy przestrzegać to jedzenie przetworzonej żywności, w której mnóstwo jest soli, tłuszczu trans, cukru. Nie tylko w dniach gotowych i fast foodach ale też np. wędliny.
@lunaria: NAUCZ SIĘ GOTOWAĆ

Gotowanie uważam za umiejętność, którą zajebiście opanowałem gdy miałem gap year między liceum a studiami
Umiejętność zrobienia "czegoś z niczego" i jednocześnie czegoś smacznego uratowała mi nie raz dupę podczas biednego studenckiego życia, w dodatku pozwoliła przyszpanować nie jednej osobie, a wiedza specjalistyczna i rzucanie nazwami jak ryż arborio, sos arrabbiata, pecorino romano, albo santimbocca, bardzo wzbudza szacunek wśród postronnych pomimo, że to często proste i łatwe
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@lunaria: jak masz problem z usunięciem starych naklejek, lub resztek taśmy piankowej to nie trać nawet pieniędzy na benzynę, aceton, xylen, spirytus i inne wynalazki tylko znajdź jakiś środek który ma w składzie LIMONEN. Rozpuści każdy klej, nie zniszczy tworzyw sztucznych, bez zbędnego szorowania itp. (Pięknie pachnie cytrusami).

Najlepszy środek to dipenten albo jedna z form limonenu (dipenten to mieszanina formy prawo i lewoskrętnej limonenu).

Szukajta jedynie LIMONENU w składzie, inne
@lunaria: Kilka rzeczy ode mnie:

1. Nigdy nie oszczędzaj na oponach.

2. Odmierz dwa razy zanim utniesz.

3. Kup sobie wszystkie skarpetki identyczne. Nie będziesz musiała ich parować.

4. Inwestuj w siebie. Do pewnego wieku będzie Ci ciężko zwiększyć zarobki, skup się na zdobyciu doświadczenia.

5. Jeśli zamoczysz telefon, zamknij go szczelnie w foliowej torebce z ryżem na kilka dni. Pod żadnym pozorem nie włączaj go gdy jest mokry.

6. Wrzuć