Wpis z mikrobloga

Mircy i mirabelcy spod znaków #pianino #fortepian #gitara #gitaraelektryczna - pewnie też innych, ale nie wiem, czy są tu jakiekolwiek inne tagi gdzie ludzie uczą się grania

Chciałem tylko polecić darmowy program do kształcenia słuchu muzycznego. Jest genialny, już po kilku dniach ćwiczeń widać efekty, jak próbuje się zagrać coś ze słuchu.

Nauka słuchu to maraton, a nie sprint, pojedyncze ćwiczenie może zająć nawet całe tygodnie, a cały program - lata. Ale bez tego naprawdę bardzo trudno grać.

https://sourceforge.net/projects/solfege/
  • 12
@tomtom666: Nie nudź. Czekam na ripostę.

Fascynujesz się pewnym faktem medialnym. Nie ma w tym nic dziwnego, wiele osób się na to nabiera. We Włoszech w wyniku infekcji zmarło wielu starych i schorowanych dziadków. Głównie byli to mężczyźni w wieku około 79 lat. Oni i tak by umarli w najbliższym czasie, statystyki by to nie zmieniło, bo Włosi żyją statystycznie około chyba 81 lat. Zresztą czasami nawet nie było jasne na
@William_Lawson: kształciłeś w szkole muzycznej czy samodzielnie? Jak samodzielnie, możesz się zdziwić. Mi zajmuje kilkanaście sekund zagranie całej melodii jakiegoś prostego utworu, wydawać by się mogło że słuch jest OK, ale jak spróbowałem swoich sił w programie okazało się, że nie odróżniam sekundy małej od wielkiej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@tomtom666: w szkole i tylko 1st stopień. Było to dawno, bo zakończyłem z 15 lat temu, ale z muzyką mam nadal dużo wspólnego, bo siedzę i produkuję swoje rzeczy + gram na paru instrumentach
Protip: kwarta to pierwszy interwał piosenki 'płonie ognisko w lesie'. Tyle pamiętam z takich tricków ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@tomtom666: Polecam sprawdzić apke na telefon "Functional Ear Trainer".
Odradzam uczyć się interwalow za pomocą piosenek, lepiej używać solmizacji, tzn pamiętać np kwartę jako do-fa a nie "Love Me Tender".
Zapamiętywanie interwalow piosenkami strasznie miesza w głowie, gdy potem próbuje się rozpoznać coś w jakimś utworze a w myślach zaczyna grać inna melodia, powiązana z tym interwałem.
No i warto nie tylko umieć rozpoznawać interwały, ale też umieć je śpiewać, przydatne
@GhostTrick: aye, słyszałem że piosenkami nie warto, ale dzięki za upewnienie.

W tym programie są ćwiczenia do śpiewania, ale jeszcze nie sprawdzałem, na ile potrafią odróżnić wysokość przez mikrofon.