Wpis z mikrobloga

@niemily: Rzadko kiedy marynuję steki. Jedyne, co robię, to oszuszam dokładnie (wilgoć na powierzchni to problem ze spadkiem temperatury patelni) i przed wrzuceniem solę (mięso NIE twardnieje od tego, to jakieś bajki). Z suchymi przyprawami jest o tyle problem, że przy temperaturze patelni, przy której powinno smażyć się steka, pieprz i spółka się po prostu spalą. Często obracam ze względu na równomierną dystrybucję ciepła. Okazjonalnie bastuję masłem z czosnkiem i rozmarynem.
Rzadko kiedy marynuję steki. Jedyne, co robię, to oszuszam dokładnie (wilgoć na powierzchni to problem ze spadkiem temperatury patelni)


@Czesiowcy: dobrze robisz, ale nie takie jest wytłumaczenie :) . Wilgoć na powierzchni steka nie obniży temperatury patelni. Natomiast obniży ją na powierzchni steka, przez co stek gorzej się przysmaży (reakcja Maillarda). Pieprz jest naprawdę trudno spalić, spokojnie można popieprzyć przed smażeniem - kwestia czy ktoś woli łagodniejszy czy ostrzejszy smak pieprzu.
Mirkosoft - > Rzadko kiedy marynuję steki. Jedyne, co robię, to oszuszam dokładnie (w...
Pieprz jest naprawdę trudno spalić, spokojnie można popieprzyć przed smażeniem - kwestia czy ktoś woli łagodniejszy czy ostrzejszy smak pieprzu


@Mirkosoft: Kwestia doświadczenia ze smażeniem steka na nahajcowanej, żeliwnej, odlewanej patelni - efekty nie były zachwycające. Były w sumie niedobre. Oczywiście przy grubszych kawałkach mięsa można zjechać z temperaturą, ale ten tutaj nie był jakiś porażająco grubo cięty. Wolę przyprawić po fakcie.

Za kwestie olejowe dziękuję, doedukuję się :)
@Dziad_Mroz: Tak, sous vide zresztą też robiłem, ino maszyna mi się popsuła ( ͡° ʖ̯ ͡°) Chyba po prostu jestem tradycjonalistą, szczególnie, że przy samym smażeniu masz najlepiej wysmażoną powierzchnię mięsa, a ciężko o sensowny reverse sear (albo wykańczanie w piekarniku) przy czymś cieńszym.

@malinowa_chmurka: @Sqbfd: @SupremeMasterLeader:
Stek - świeży kawałek antykotu. Jeśli nie wiecie, jak dobierać mięso, dwa kryteria : grubość (steka o
@Czesiowcy, szefie co zrobić żeby stek zachował temperaturę na talerzu?
Próbowałem już podgrzewać talerze ale zawsze w połowie jedzenia jest już letni/zimny