Wpis z mikrobloga

@Reinspired:
Pasuje przechowywać pity przez pięć lat na wypadek kontroli.
Nawet jeśli ktoś inny Cię rozlicza, to w Twoim interesie jest mieć kopię zeznania.
Nie korzystaj z "programów". Tylko oficjalne narzędzia. Albo e-deklaracje, albo Twój e-PIT.
Do usługi Twój e-PIT można się zalogować przy użyciu profilu zaufanego. Wtedy nie trzeba mieć danych z poprzednich lat.

Nic nie piszesz o źródle dochodu. Nie wszystkie dochody rozliczysz przez Twój e-PIT. Wtedy to albo
Nie korzystaj z "programów".


@sorhu: Bo? Od wielu lat korzystałem z programów i zawsze wszystko było dobrze. W tamtym roku próbowałem e-PITa i system tak źle działał, że ostatecznie i tak zrobiłem w programie. Dopiero w tym roku wysłałem przez e-PIT, ale tutaj też trzeba wszystko sprawdzić.
@miken1200: Program to dodatkowy pośrednik. Po co udostępniać dane nie wiadomo komu? No i już o tym, że 1% program sobie ustawia, jak chce, to już przegięcie. Są oficjalne narzędzie, to nie ma sensu korzystać z innych.
1% program sobie ustawia, jak chce,


@sorhu: Nie wiem z jakiego programu korzystałeś, w moim mogłem wpisać dowolną organizację, a jeśli zapomniałem to wtedy program wpisywał losowo jedną z kilku.

Są oficjalne narzędzie, to nie ma sensu korzystać z innych.


W tamtym roku próbowałem tych oficjalnych narzędzi.

Zalogowałem się na swoje sprawozdanie, kilka razy próbowałem dołączyć żonę - za każdym razem widziałem komunikat, że cośtam się weryfikuje i na tym się
e-deklaracje działają naprawdę sprawnie i korzystam od dobrych 5 lat. Nie ma sensu ściągać żadnych dodatkowych programów.
Po wypełnieniu możesz albo wysłać albo wydrukować. Jak nie masz poprzedniego pita to niestety zostaje druk.

Niektóre darmowe właśnie ustawiają odgórnie na co przeznaczasz jeden procent - z tego zarabiają.
@miken1200: No a ja nie miałem nigdy żadnego problemu z oficjalnymi narzędziami. Dlatego uważam, że nie ma sensu używać zamienników. Swoją drogą... Nieoficjalne narzędzia korzystają z tych samych serwerów rządowych co oficjalne. Jak na jednym był błąd serwera, to na drugim też by był. Pewnie Twój e-PIT pod spodem ma jakiś swój backend i tam mogło coś nie pyknąć. E-deklaracje bez problemu by zadziałały.
Nie wiem z jakiego programu korzystałeś


@miken1200: Kiedyś jakiś uruchomiłem, nawet już nie pamiętam jaki. Wiele lat temu. Miał brzydki interfejs, nie pozwalał zmienić organizacji do 1%. Zrażony, ściągnąłem formularz do e-deklaracji i zadziałało pięknie.
Pewnie Twój e-PIT pod spodem ma jakiś swój backend i tam mogło coś nie pyknąć.


@sorhu: Czyli jednak przyznajesz, że oficjalne narzędzie też potrafi się wysypać, a w tym samym czasie przez zewnętrzny program rozliczenie wysłałem bez problemu.
@miken1200:
Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem (tak, wiem, lekko nieskładnie napisałem ;-)). Jedno oficjalne narzędzie się potrafi wysypać (Twój e-PIT), a w tym samym czasie inne oficjalne narzędzie (e-deklaracje) oraz niezliczona ilość nieoficjalnych narzędzi będzie działać.
No nie ma takiej możliwości, żebyś wysłał nieoficjalnym programem, a e-deklaracjami nie, bo to korzysta z tych samych serwerów.
No nie ma takiej możliwości


@sorhu: Oczywiście że jest. Serwery przyjmowały dane gotowe (XML czy jak to tam jest wysyłane), natomiast problem w e-PIT leżał na wcześniejszym etapie wypełniania wniosku. Skoro po zalogowaniu nie mogłem dodać żony, to problem leżał w zmianie danych w formularzu, ale nie w jego wysyłaniu. Te dwie funkcje mogą realizować inne serwery.

a w tym samym czasie inne oficjalne narzędzie (e-deklaracje)


Chyba że sugerujesz, że jak
Oczywiście że jest. Serwery przyjmowały dane gotowe (XML czy jak to tam jest wysyłane), natomiast problem w e-PIT leżał na wcześniejszym etapie wypełniania wniosku.


@miken1200: Przeczytaj JESZCZE RAZ. Moje nie ma takiej możliwości odnosiło się do e-deklaracji, a nie do usługi Twój e-PIT...
@miken1200:

Chyba że sugerujesz, że jak nie działa e-pit to muszę przełączyć się na e-deklaracje


Oczywiście, że sugeruję. Każdemu bym polecał e-deklaracje.

i wtedy wyślę oficjalnym narzędziem, bo to jest naciągane. Nie działa jeden rządowy program, to nie będę próbował drugiego rządowego


Na samym końcu i tak są rządowe serwery, więc żadna różnica, jakim programem z nimi będziesz rozmawiał. Skoro można oficjalnym, to lepiej użyć oficjalnego.

tylko wezmę program, którym rozliczałem
Przeczytaj JESZCZE RAZ.


@sorhu: To ty przeczytaj jeszcze raz. Sugerujesz, żeby używać rządowych rozwiązań. E-PIT jest rządowym rozwiązaniem. Skoro na niego wszedłem i nie działał to nie będę się zastanawiał, czy e-deklaracje działają. Tym bardziej, że rozliczenie programem było szybsze, niż gdybym robił to przez e-deklaracje (program pamiętał wszystkie dane adresowe, formularze).

więc żadna różnica, jakim programem z nimi będziesz rozmawiał.


Jak wszystko działa to tak, jeśli jednak rządowy program/strona nie