Wpis z mikrobloga

Wykopki doradźcie co robić. Ja:
25 lat
6k netto z perspektywą 8-9k w ciągu roku, a może nawet więcej - programowanie
100k wkładu własnego

Obecnie wynajmuję z dziewczyną 2 pokojowe mieszkanie + osobna kuchnia, razem 50m2. Dupa mnie boli, że mam płacić komuś, więc chcę kupić mieszkanie dla siebie. Nie na całe życie, ale żeby chociaż pomieszkać do czasu aż nie pojawią się dzieci i kupić coś większego.

W #poznan za mieszkanie 3 pokojowe 55-60m2 trzeba płacić tak minimum 350-400k. Myślałem czy może by nie brać 2 pokojowego 40m2 tak jak na zdjęciu. Kosztuje 280k; kredyt mniejszy, nowe i większe kupi się szybciej.

Mam jednak 2 wątpliwości:
1. Zamierzam przejść na pracę zdalną i nie wiem, czy bez dodatkowego pokoju jest to ogarnięcia psychicznie :D Biurko na 2 monitory chyba gdzieś by się zmieściło. W zasadzie teraz pracuję zdalnie przez wirusa i daję rade, ale sam nie wiem jeśli miałoby to trwać bóg wie ile
2. Czy z takimi zarobkami warto wydać więcej na mieszkanie, np. te 400k, by mieć te 55m?
3. Obliczyłem, że odległość między ścianami w pokoju z telewizorem to 3m. Jak bardzo jest to niekomfortowe według was?

#poznan #nieruchomosci #budujzwykopem #budowadomu #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie #programowanie #pracazdalna
źródło: comment_15907758964tFYALzRvwNtiAWUaGFU9G.jpg
  • 36
@becvvv: pamiętaj, że jak kupisz stan deweloperski to 1k/mkw potrzeba na wykończenie bez sprzętów.
A w przypadku rynku wtórnego 2% podatku i remont jeżeli potrzebny.

2 pokoje to nie jest coś w czym będziesz chciał żyć.
3 pokoje na 55mkw to jest duży komfort, też pewnie sie znudzi za 10 lat.

Może lepiej kup teraz coś mniejszego, używanego i z meblami jak bedzie, a za 4-5 lat będziesz wiedział już czy
@becvvv: Zdecydowanie bierz większe, które i tak nie będzie na całe życie. Jak masz takie perspektywy jak piszesz to nie ma się co zastanawiać moim zdanie. Różnica w racie kredytu jest taka, że udźwigniesz bez problemu, a spokój podczas pracy jest bezcenny.
@becvvv: Wynajmujemy 2 pokojowe mieszkanie, a ja pracuje zdalnie w salonie. Powiem tak - tragedia. Jeszcze jest o tyle dobrze, ze kuchnia jest osobno... Ale na przyszlosc juz wole miec salon z kuchnia ale chociaz dodatkowy pokoj.
A czemu nie chcesz mieszkania w starej plycie tylko nowe? Cena bylaby wiele nizsza.
@becvvv: im wiekszy metraż tym mniej za m2. Jak rozglądałem się za mieszkaniem na pierwotnym to dopłatą z 55m2 do 65m2 była dosyć mała. Przykładowo: 55m2 za 480k a za 65m2 za 510k. 10m2 wychodziło za 30k czyli dopłatą 3k za m2 patrząc na cena m2 mniejszego mieszkania. Wiadomo, zalezy od inwestycji itp.
My z narzeczoną tez myśleliśmy o mniejszym mieszkaniu na start, ale jako pierwsze z wtórnego by się szybko
@nomundo: przegladalem mase mieszkan z rynku pierwotnego teraz i zdecydowana wiekszosc tych mieszkan 55m2/65m2 swoja roznice maja w tym, ze to mniejsze ma hol/przedpokoj 5m2 a to wieksze czasami nawet po 12m2, wiec jak dla mnie to troche przestrzen stracona.

@becvvv: tez kupuje teraz w poznaniu, rzuc se okiem na to https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1t51dXnYqTGf9gC1_xNZyZRy0gRA≪=52.399420785478355%2C16.89931424899521&z=11 , zobacz ze tak naprawde to wszystko tutaj co jest w centrum/blisko centrum zbuduje sie w przeciagu
@Keiano: jeżeli mieszkanie większe różni się od mniejszego jedynie (lub głównie) holem/ dodatkową łazienką to faktycznie, też bym nie dopłacił. Tak naprawdę wszystko zależy od inwestycji.
@becvvv: Sam myśle i powiem Ci ze obie decyzje mogą być dobre, pytanie co wolisz :D jak Ci się podoba jakieś miejsce mega, to może warto większe? Ja wiem, ze przez 10 lat domu nie chce, bo chce poświecić młodość na rozwój i mieć wygodę a nie obowiązki w domu dodatkowe. A potem z dziećmi to zależy kto co woli, wygoda kosztem dojazdów i bycia szoferem na drugi etat dla młodych.
@becvvv ja byłem na tym samym etapie (dosłownie, tyle samo lat podobna kasa itp) i finalnie wziąłem większe (57m2)
To wygląda może i spoko ale w rzeczywistości będzie dużo mniejsze. Łazienka 4.4m2 jest spoko ale napewno nie tak duża jak na planie
@becvvv mamy firmę budowlaną, robimy mieszkania 3 pokojowe od podstaw konaczac na gładziach, białych ścianach, kafelkach, panelach, drzwiach, oknach, sanitariatach, kontaktach, itd. 50-60k.
Materiały droższe niż tańsze.