Wpis z mikrobloga

Mirki, chcę dołączyć do rodzinki i zacząć przygodę w piwowarstwem. Dużo nauki przede mną i mam pierwsze pytanie. Jakich zestawów wy używacie (czyli gdzie kupiliście) i co możecie polecić. A może kompletowaliście gdzieś zestawik?
#piwowarstwo
  • 23
  • Odpowiedz
@AVATARKUBA122: ja polecam na początek zweryfikowanie, jakie warki jakich piw chcesz robić. Na początek polecam małe, 10l warki (na stałe też polecam mniej, a częściej). Wiadra do fermentacji z pokrywkami - polecam allegro lub jak masz blisko, Leroy Merlin. Podstawowe rzeczy jak filtrator z oplotu, wiadro z gotowym kranikiem (może być 30l), rurki fermentacyjne, termometr, aerometr i inny podstawowy sprzęt (tu polecam poczytać piwo.org) kup w sklepie piwowarskim. Filtrator można tak
  • Odpowiedz
@Ipratropium: @SmutnyNormik: Nie wiem czy będzie dobrze jak powiem że lubie raczej każdy rodzaj piwa, o ile jest to piwem a nie piwem z soczkiem ;) Mam słabość do niespotykanego od jakiegoś czasu Irish beer, "świeże" i "krzepkie" od Kormorana ale też np uwielbiam ciechana (ten z zieloną etykietą) i ciechana portera(nie ma go już ze 2-3 lata w sprzedaży i bardzo żałuję) Podejrzewam że uwarzenie takich piw będzie trudne
AVATARKUBA122 - @Ipratropium: @SmutnyNormik: Nie wiem czy będzie dobrze jak powiem że...

źródło: comment_1591028219CcLfvruVtuC2zjltpf8Xl8.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@AVATARKUBA122: No to wszystkie lagery sobie odpuść na początek, bo do tego trzeba dobrą kontrolę fermentacji (np. lodówkę ze sterownikiem). Co do receptur to na brewness jest tego od cholery, trochę na piwo.org (choć tam raczej zwycięskie i przez to skomplikowane). Uniwersalna receptura do wszystkiego to słód bazowy (80%+) i reszta zależna, w co celujesz (wystarczą 2 różne słody karmelowe, jeden jasny drugi ciemny i 1 ciemny Carafa Special I do
  • Odpowiedz
@AVATARKUBA122: Tu jest pewien problem. Greta jest tania, bo to jest szajs. Jedyny rozsądny wybór, to kapslownica stołowa, a w końcu każdy dochodzi do GrifoHD. Oczywiście tu jest pytanie, czy faktycznie się zajmiesz piwowarstwem, czy walniesz tym po pierwszej warce. Ja miałem to szczęście, że Gretę dostałem od kumpli, dzięki czemu wiedziałem od początku czego unikać.
  • Odpowiedz
@AVATARKUBA122: No to już są konkretne plany, warto się zastanowić nad zakupami. Miałem taką prostą stołową, ale w końcu udało mi się ją sprzedać i jest HD. To samo jest z garnkami. Jedyny sprzęt, którego na razie nie zmieniłem, to śrutownik, ale kiedyś w końcu go zmienię.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AVATARKUBA122: ja proponuję zacząć od brewkitu z zestawem, następne już ekstraktu z własnym chmieleniem a później przejdziesz do zacierania. Pozwoli to łagodne wejscie w wiedzę.
Coś tam mogę wysłać z drożdży ale na początku ostrożnie bym podszedł do kveików bo mogą nauczyć złych nawyków.
  • Odpowiedz