Wpis z mikrobloga

@fenis to teraz weź policz ile drożej wyjdzie Cię ogrzewanie gazowe nowego domu vs pompa ciepła. Za sam gaz: 6-7k pięć, komin i obróbka około 6k (po kosztach), przylacze 2k. Daje nam to 14k czyli mamy kasę na pompę ciepła! Jak dorzucisz z 5k to już jest wypas. Teraz abonament za gaz to chyba około 35pln jak pamiętam, po 5 latach wychodzi 2100,- pustych kosztów. Do pompy dokladasz fotowoltaike i jest jeszcze
@fanis no jakby Ci to powiedzieć, rekuperacja powinna być obowiązkowa od kilkunastu lat, więc to akurat nie jest w gestii "wolałem" a raczej masz to mieć, inaczej to nie ma wszystko sensu. Zrób obliczenia, sam wiesz ile co kosztuje. Gaz w nowym domu to strzał finansowy w kolano.
@fenis od tego jest ups albo agregat, wtedy nawet ogrzejesz dom. Pięć gazowy bez prądu nie pójdzie. W teorii też go można mieć na ups ale tak to się robiło 10 lat temu. Skoro nie masz kasy to nie wiem dlaczego wybierasz droższe rozwiązanie. Chociaż z drugiej strony mogę się tylko domyślać...
Jest coś podobnego, ale nie solgaz


@fenis: tak, indukcja.

Poza tym zatrzęsienie płyt typu gaz na szkle, które są łatwiejsze w czyszczeniu i nierzadko ładniejsze jednocześnie kosztując mniej niż połowę ceny gpc
no tak ale jak pompa padnie za 10latvto koszt nowej 15-25k a koszt gazowa już za 3k zrobi robote


@piastun: chcesz to liczyć za 10 lat? nie ma problemu. Tylko należy przyjąć jakieś założenia. Pytanie jakie?
za 10 lat, wydasz na abonament na gaz lekko 4200,- To są puste pieniądze, nic z tego nie masz, dosłownie nic.
Kosztów ogrzewania gazem nie obniżysz przy pomocy fotowoltaiki, w przypadku pompy jak najbardziej.
PO