Wpis z mikrobloga

Mirki, mam pytanie 2w1. Z racji, że zaczynam dłubać w drewnie to potrzebuję szlifierki. Do prac, które wykonuję/będę wykonywać wszyscy polecają szlifierkę mimośrodkową. Jaką? Budżetowa ale też bez przesady.

Ale... Mam jeszcze pytanie odnośnie odnowienia altanki. Altanka ma 342 x 342 x 230cm. Czy szlifierką mimośrodkową szybko zeszlifuje starą bejce z altanki, czy czym to zrobić? Altana ma z dołu długie poziome szczeble, a z góry drewnianą "siatkę". Chcę to zrobić dokładnie ponieważ chciałbym zmienić jej kolor z brzydkiego sraczkowatego brązu na jasną, coś w deseń koloru sosny. Jaką bejce polecacie?

BTW za wszelkie porady co przyda mi się na początek będę wdzięczny. Mam kilka ścisków. Dłuta się przydają bardzo czy da się bez tego żyć? Tak samo strug? Prace typowo domowo-piwniczne. Z pierwszych prac mam do zrobienia blat do stołu, szafkę i ramę do lustra z półką.

Zdjęcie podglądowe. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#stolarstwo
Traviu - Mirki, mam pytanie 2w1. Z racji, że zaczynam dłubać w drewnie to potrzebuję ...

źródło: comment_1591627982X9sWiOy7mlOssJ0FBHAyxT.jpg

Pobierz
  • 15
@Traviu: nie znam się, ale bejcy to Ty nie zeszlifujesz raczej, bo ona wsiąka a teraz męcz to maszyną. Może lepiej przemalować ale nie bejcą, ofc tracisz kolor ale niech się ktoś ogarnięty bardziej wypowie.
@ElCidX: W sumie to dałeś mi rozkminę- czy to bejca, czy jakiś olej. Ja tej altanki nie malowałem i raczej nikt nie będzie pamiętać czym to było malowane. Przejrzałem piwnicę i żadnej starej puszki nie znalazłem. Da się to rozpoznać?
@Traviu: skubnij gdzieś w niewidocznym miejscu altankę i zobaczysz jak głęboko w drewnie jest.
Moim zdaniem robota bez sensu, lepiej przemalować na biało czy coś.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Traviu: ja staram się zajechać Macalistera z casto już ładnych parę lat żeby kupić coś porządnego ale jeszcze mi się nie udało. Nawet jak kiedyś padł to okazało się że łożysko za 15zl wystarczyło dokupić w sklepie z łożyskami...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Traviu: mimośrodowa ale oznaczeń już się nie da żadnych odczytać. Jakiś z półki w casto.
Ale teraz nawet budżetowe narzędzia mają już znośna jakość, to nie czasy topexa z gówna i słomy sprzed 20 lat.
@plastikowabiedronka: Wkrętarkę mam (może nie taką, ale daje radę). Udar mam. Mam pistolet do kleju na gorąco i wyrzynarkę. Tyle z narzędzi elektrycznych. Jakieś manuale by się przydały?

Właśnie zastanawiałem się nad tą DWE6423 bo polecają wszędzie, a cenowo jest chyba ok. Powiedz mi, czy ona może pracować pionowo albo do góry nogami, nie ma żadnego problemu, czy raczej powinno się tylko na płasko?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Traviu: Do góry nogami nie pracowałem ale zrobiłem renowacje i odświeżanie płotu ok. 100 metrow sztachet przykreconych czyli pracowała pionowo i złego słowa nie mogę powiedzieć. Nawet bez odkurzacza większość pyłu trafia do specjalnej nakladki, która łatwo opróznic.

Z elektronarzedzi z czasem zobaczysz, że potrzebujesz jeszcze piły stołowej, ukosnicy i pilarki ręcznej.

A z narzędzi ręcznych to na pewno zestaw imbusow, srubokretow, kluczy, piły zwykle i japonskie. Sciski. Jakies dodatki typu.
@plastikowabiedronka: Dobra, przyszedł mi ten DeWALT i papiery ścierne. Przetestowałem na pierwszej lepszej sosnowej desce (miękkiej, wilgotnej trochę bo pogoda jest jaka jest :x) papierem p40, a potem p240 i jak na 2 minuty roboty to efekt spoko. Powiedz mi jeszcze - czy jest sens dociskać szlifierkę do desek, czy lepiej szlifować delikatnie, z wyczuciem? Narysowałem sobie ołówkiem kreski na desce gdzie były jakieś wypukłości i żebym wiedział czy szlifuje dobrze.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Traviu: poszlifuj 5-10 desek i sam zobaczysz jak się to robi, ewentualnie obejrzyj cos na yt
nie dociskaj z całej siły. trzymaj stanowczo tak żeby czuć że ten papier ścieraa drewno ale też bez przesady, staraj się też nie trzymać szlifierki w jednym punkcie, mi najlepiej sie szlifuje robiąc zamaszyste ruchy w stronę przeciwną do wskazówek zegara. A co do papieru to ja robię z reguły na 3 razy, 80, 120/150
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Traviu: no i druga sprawa ze ja używam szlifierki bardziej w celu wygladzenia drewna tak aby było jak przysłowiowa dupa niemowlaka niz zniewelowania nierówności. do nierówności raczej lepszy będzie strug ręczny lub elektryczny, ewentualnie szlifierka tasmowa, wyrównywarka albo frezarka z dorobionymi do niej dodatkami