Wpis z mikrobloga

Pamiętam że jak byłem mały to mnie strasznie interesowało czy Grecy faktycznie jedzą rybę po grecku, Żydzi karpia po żydowsku, Francuzi de volaille, a w Bawarii piją bawarkę. I jak to w życiu bywa - nie ma reguły. Jedne potrawy bardziej przypominają oryginał inne mniej, jeszcze inne w ogóle nie były obecne w kuchni kraju na cześć którego zostały nazwane. A wyłącznie mają jakiś nawiązujący element.

Grecy faktycznie jedzą Bourdeto - bardzo podobne do naszej ryby po grecku. Karp po żydowsku jest autentycznym daniem kuchni żydów europejskich. Chociaż w oryginale powinien być wyraźnie słodki i nadziewany - dzisiaj oznacza bardziej zwykłego karpia w galarecie. De volaille ma z Francją wspólną tylko nazwę i jest w zasadzie nam dużo bliższy - bo cały świat uważa że pochodzi z Kijowa. Bawarka nie ma nic wspólnego z Bawarią, herbata z mlekiem była popularna w całej zachodniej Europie a jedynie u Nas nawiązuje się w nazwie do Bawarii. To prędzej wytwór kuchni francuskiej, która to z kolei bawarskim napojem określa mieszaninę kawy, rumu i śmietany. Chociaż to też średnio trafione bo Bawaria chyba nigdy nie słynęła z rumu.

Jednak co jest jeszcze ciekawsze to potrawy innych kuchni które w nazwie odwołują się do Polski. Cleveland za Swój miejski klasyk uważa "Polish Boy'a" czyli hot doga z polską kiełbasą, po za tym że kiełbasa ma być grubsza niż typowa parówka i pewnie początkowo kiełbasa faktycznie była polska to danie nie ma nic wspólnego z naszym krajem. Dzisiaj natknąłem się na jeszcze jedną potrawę: meksykańskie Carne Polaca, czyli Mięso po Polsku. Jest to gotowane mięso, a następnie szarpane i wymieszane z duszoną cebulą, opcjonalnie kapustą, oraz sosem pomidorowym. Dosyć rzadkie i często podawane w bułce. Można się domyślić że to nawiązanie do Bigosu, chociaż nie ma chyba w Polsce nikogo kto w ten sposób przygotowywałby Bigos.

Jestem ciekaw jakie Wy znacie potrawy kuchni polskiej nazwane na cześć innych narodowości, lub potrawy innych kuchni z Polską w nazwie :)

#gotujzwykopem #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_1591790763dCtsHeHQ6fdaaiDEOA8FAI.jpg
  • 39
@Porucznik_Blaze: Rosja taką jak się rozumie teraz nie istniała aż do XVI wieku, a nawet potem z uporem kraje europejskie nazywali ten kraj księstwem moskiewskim bo większość dawnej Rusi Kijowskiej/Rosji należała do Polski.

W Niemczech jedzą Krakauer Wurst co wcale nie przypomina naszej kiełbasy krakowskiej. Wygląda to jak wędzona parówka.