Wpis z mikrobloga

@dzikdzikdzik: Ja to wszystko rozumiem, ale jak widzę tą przykładową kuzynkę o której pisałem - ona NIE MA zamiaru wracać do PL, tam wybudowała dom, tam wyszła za mąż, do Polski przyjeżdża tylko na święta... I dlaczego ona ma mieć wpływ na to, jak NAM się tutaj żyje?
Nie mozna zabierac praw obywatelskich osobom mieszjajacym za granica. To jest dalej ich panstwo.


@dzikdzikdzik: ty no pa, a Niemcy, UK i Irlandia mają inne zdanie https://en.wikipedia.org/wiki/Right_of_expatriates_to_vote_in_their_country_of_origin :

Other countries allow expatriate citizens to vote only for a certain number of years after leaving the country, after which they are no longer eligible to vote (e.g. 15 years for the UK and 25 years for Germany). Other countries reserve the right
@husky83 bo nie mozna odbierac praw wyborczych roznym grupom spolecznym, to moze spowodowac ze wladza dostosuje przepisy tak, zeby wychodzilo im dobrze. Powiedz siostrze zeby zastanowila sie czy warto glosowac jesnli nie zna sytuacji w PL. Tez bede mial tu w UK zaraz dom i dzieci i bede glosowal na kandydatow spoza politycznego bagna bo to moja ojczyzna i nie mam drugiej, a moze bede chcial tam wrocic. I nie chce wrocic
@StaryWilk: Argumentacja na poziomie elektoratu PIS. Myślisz, że jak rzucisz epitetem i obrazisz adwersarza, to wygrałeś dyskusję? Przekonałeś kogoś do czegoś? Dzięki, ale na pyskówki w internecie, to mi szkoda czasu.
@Skir02: rozmawiałem właśnie na ten temat z Czarnogorcem z którym pracuje, a który 20 lat temu przyjechał do Polski i tutaj znalazł żonę. wraz z żoną wyjechali do Stanów i tam siła rzeczy przylgnęli do społeczności Polaków. twierdzi, że był w ciężkim szoku jak głupi są ci ludzie, mając obraz tego z kim miał do czynienia w Polsce. celem w życiu większości z nich było skończyć 8 klas i wyjechać do
moja ciotka tak samo, nie zapomnę jak #!$%@? przysłała nam używana elektryczna maszynkę do golenia bo to takie coś co goli bez wysiłku.. jeszcze z włosami w środku.. po Polsku też prawie nie mówi a mieszkała tu 40 lat, tam dopiero 10


@saszku-niechcial: znaczy wyjechała w 2010 roku i wtedy w Polsce jeszcze nie było elektrycznych maszynek? Coś się nie klei ta twoja historia.
@husky83: Przyznaj że gdyby głosowała tak jak ty to już by ci nie przeszkadzało że głosuje XD albo gdyby Polonia z zagranicy sprawiła że twój kandydat by wygrał to też problemu by nie było. Prawda jest taka że szukacie niepowodzenia w wyborach tam gdzie on nie jest i sprawa jest marginalna. Popracujcie nad tym żeby może w Polsce ludzie głosowali zamiast w stołek pierdzieć
Przyznaj że gdyby głosowała tak jak ty to już by ci nie przeszkadzało że głosuje XD


@asdfghjkl: no pewnie masz troszkę racji ;-) Ale mimo wszystko i tak nie uważam, żeby to było uczciwe z ich strony - decydować kto ma rządzić, mimo że samemu się jest od tego z daleka..
Ale mimo wszystko i tak nie uważam, żeby to było uczciwe z ich strony


@husky83: a to się zgadzam. Ale nie można tez oczekiwać, że ludzie nie będą korzystać ze swojego konstutycyjnego prawa. Udział polonii w wyborach i tak jest marginalny. Serio więcej pozytku by było z nakłonienia tych ludzi którzy są na miejscu w polsce i nie ida głosować.
Fakty też sa takie, że niezaleznie od przebiegu wyborów ktos będzie
znaczy wyjechała w 2010 roku i wtedy w Polsce jeszcze nie było elektrycznych maszynek? Coś się nie klei ta twoja historia.


@Drogomir: przecież to bajka dla wykopków jest a nie historia z życia wzięta :) Czego ty sie spodziewasz? ;)
@asdfghjkl: dlaczego uważasz, że chcę odbierać komuś konstytucyjne prawa? z tego co wiem, USA nie pozwala na podwójne obywatelstwo. Ja chcę, żeby amerykanska polonia przestrzegała prawa. Dlaczego nikt nie mowi że cała ta wieloletnia polonia z prawem głosu przebywa tam po prostu nielegalnie. Niech wystąpią o obywatelstwo USA albo niech ich deportują.
Ja chcę, żeby amerykanska polonia przestrzegała prawa.


@xstempolx: no tak...taki troskliwy jesteś, że interesuje cie przestrzeganie prawa amerykańskiego przez rodaków w obcym kraju XD Pomijam już fakt, że gdyby było to nielegalne to rząd usa przed nadaniem obywatelstwa amerykańskiego wymagałby dokumentu stwierdzającego zrzeknięcia się obywatelstwa innego państwa.Jak oboje wiemy tak nie jest.
A co do nielegalnych to jest to sprawa usa a nie polski. To, że ktoś gdzieś jest nielegalnie nie
@xstempolx: nie musze wiedzieć czy to legalne jest czy nie, bo to nie jest problem Polski ostatecznie. Skoro USA nadało obywatelstwo USA bez zrzeknięcia się obywatelstwa w innym państwie to czyj to problem jest i co ma wspólnego z tym czy można głosować w Polsce czy nie? XD
Nie potraficie iść na wybory, żeby wygrał ten właściwy wg was człowiek a ty chcesz konstytucję zmieniać XD PIS nie zmieni konstytucji na
@xstempolx: w Polsce podwójne obywatelstwo jest legalne a Polsce nic do tego czy ktoś przestrzega prawa w USA czy nie. Polski rząd to nie jest amerykańska policja, żeby łapała nielegalnych na nie swoim terenie XD
Ale na potrzeby dyskusji załóżmy, że twój mokry sen się spełnił. Przeprowadzą się do innego kraju, gdzie będą juz legalnie ¯\_(ツ)_/¯ I co wtedy.
Zresztą skoro ~15 tysięcy amerykańskich obywateli z polskimi paszportami którzy biorą udział
@dwojra:

Suffrage is the civil right to vote. All German citizens over the age of 18 are allowed to vote (Art. 38, para. 2 of the Basic Law for the Federal Republic of Germany), as long as they have lived in Germany for at least a three-month continuous period that was within 25 years of the election.


You can register as an overseas voter if you:

were registered to vote in
@Sindarin: Uważam, że w Polsce powinno być tak samo, zwłaszcza obserwując swoją rodzinę i znajomych - teść siostry całe dorosłe życie w Stanach siedział, przyjeżdżał tylko na tydzień - dwa na święta Bożego Narodzenia albo jak któryś dzieciak ślub brał. Z rok temu przeszedł na emeryturę i przyjechał do Polski, największy fan PiSu, super partia #!$%@?, hehe precz z komuną. Pożył rok w Polsce i zgadnijcie czy dalej popiera PiS xD
wyniki pokrywają się z głosowaniem ludzi z wykształceniem podstawowym w Polsce - to jest ta sama ekipa


@Chehu: pokrywają się też z ludźmi którzy myją się tylko w piątki i dłubią w nosie palcem prawej dłoni.
@Chehu: to mówisz, że artykuł jakiegoś typka z Polityki sprzed 11 lat bez podania źródła liczb które podaje to jest dowód tak?

ok, widze bedzie rozmowa na poziomie

Jak juz pokazałeś nie będzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/284124,1,polonia-w-chicago.read


@Chehu:
Ostatnie dwie, znacznie już mniejsze, fale migracyjne przybiły w 1945 r. – przyjechali wtedy żołnierze Wojska Polskiego, i po 1981 r., gdy do Stanów ściągała emigracja solidarnościowa. Ostatnia grupa napływowa, z końca lat 80. i 90., jest najmniej zauważalna. To najczęściej dobrze wykształceni, pewni siebie, nastawieni na karierę młodzi ludzie, którzy szybko uciekają z getta.

¯\_(ツ)_/¯ Tak tam napisali kolego skoro juz sie powołujesz :)
O emigrantach niewykształconych owszem
z tego co wiem, USA nie pozwala na podwójne obywatelstwo.


@xstempolx: więc wiesz źle, USA nie ma absolutnie żadnego problemu z podwójnym a nawet potrójnym obywatelstwem (wbrew pozorom dość częste bo dużo ludzi emigruje do USA zahaczając najpierw o Kanadę, Australię lub UK które dają paszport już po 5 latach). Jedyne czego wymaga to żeby używać amerykańskiego paszportu podczas wjazdu i wyjazdu z USA.

https://travel.state.gov/content/travel/en/legal/travel-legal-considerations/Advice-about-Possible-Loss-of-US-Nationality-Dual-Nationality/Dual-Nationality.html

U.S. law does not mention dual
jak przyjmujesz obywatelstwo USA to musisz zrzec się obywatelstwa dotychczasowego kraju.


@xstempolx: totalna nieprawda, nie wprowadzaj ludzi w błąd...

https://www.uscitizenship.info/blog/do-i-have-to-give-up-my-previous-citizenship-after-becoming-a-us-citizen/

Citizenship laws of America do not require a person to give up his citizenship to obtain US citizenship.


Sorry za źródło z jakiegoś bloga ale ciężko podać twarde źródło do prawa które nie istnieje. Ale jak chcesz to se przeczytaj wszystko tu i daj znać gdzie znalazłeś swoje 'musisz zrzec się
@xstempolx: spoko, to w sumie znany błąd bo oath of allegiance wypowiadane podczas ceremonii mówi:

I hereby declare, on oath, that I absolutely and entirely renounce and abjure all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state, or sovereignty, of whom or which I have heretofore been a subject or citizen (...)


więc ludziom którzy się naturalizują wydaje się że zrzekają się obcych obywatelstw - no ale nie, to tylko