Wpis z mikrobloga

Tak sobie ostatnio myślałem o #stackoverflow - niegdyś codzienne "narzędzie pracy" i sprawdzona deska ratunku, dzisiaj jakby zapomniany.

Też tak macie że wraz z upływającym czasem stażu w #programowanie nie dość że spada wam potrzeba aktywnego korzystania ze #stackoverflow to do tego jak już o coś zapytacie to i tak coraz rzadziej ktokolwiek jest wam w stanie pomóc?

Dla przykładu, w pierwszym roku jak zaczynałem dostałem 21 pomocnych (zaakceptowanych) odpowiedzi na 30 pytań, w kolejnym 17/30, potem 13/30 i ostatnie 3 lata to średnio 9/30, czyli jedynie co trzecie pytanie pomogło mi znaleźć rozwiązanie, co dość mocno zniechęca do zadawania pytań nawet jeśli jestem kompletnie w kropce, ostatni raz cokolwiek tam pisałem chyba z pół roku temu.

Ciekawe na ile ten spadek ilości i jakości odpowiedzi to kwestia własnego wdrożenia, trudniejszych czy bardziej niszowych problemów, a na ile stopniowe przemijanie fenomenu stackoverflow, czy po prostu nadmierny przyrost juniorów w stosunku do ogarniętych seniorów którzy są w stanie faktycznie pomóc, czy może też mocno lewicująca ostatnio polityka firmy odstrasza część code bros?
  • 7
  • Odpowiedz
@Folmi: z pytań co sam zadałem to na może jedno uzyskałem satysfakcjonującą odpowiedź. Poza tym widzę tendencję do tego, że im bardziej szczegółowo opiszę problem, tym tak naprawdę zainteresowanie jest mniejsze, za to "popularnością" cieszą się pytania o pierdoły, które można w kilka sekund wygooglować, bo "łatwe punkciki". Korzystam natomiast często z tego co samo mi wyskoczy w Google, ale nierzadko pytania oznaczane są jako duplikaty pytań, na które nie udzielono
  • Odpowiedz
@Folmi: Parę lat temu sam się często udzielałem, ale z czasem przestałem, przez takie powody jak m. in. bariera językowa, autor nie potrafi opisać problemu, autor nie wie czego chce, autor chce gotowy kod, itd.
  • Odpowiedz
@Folmi: W sumie bym powiedział, że to jest kwestia samej specyfiku pytań na SO, które głównie dotyczą pytań z gatunku tego, jak coś zrobić na poziomie języka/frameworka/środowiska, a jednak wraz z rozwojem w programowaniu coraz mniej jest pytań/problemów na tym poziomie, a coraz więcej na etapie tego, jakie rozwiązania zastosować do konkretnego przypadku, czy jak to wpasować w większą całość zachowując spójność rozwiązań.
  • Odpowiedz
@Folmi: do ostatnich słów traktowałem ten wpis poważnie ale... "lewicująca polityka firmy odstrasza code bros"??? A co ma polityka firmy do usług świadczonych? Jak sprzedawca w Twoim ulubionym sklepiku osiedlowym się zmieni i będzie miał poglądy lewicowe to pójdziesz gdzie indziej kupować drożej złej jakości towar??? Na złość babci odmrożę sobie uszy XD
  • Odpowiedz