Wpis z mikrobloga

@KFM: Ile osób w stanach zarabia minimalną płacę a ile w polsce? Już lepiej byłoby porównywać medianę albo średnią. Dodatkowo koszyk produktów do parytetu siły nabywczej jest bardzo umowny. Jeden kupuje więcej produktów które w stanach są znacznie tańsze, drugi takie które są droższe.
Polska nad USA ( ͡º ͜ʖ͡º)


@Niebieski40: Jakbyś pobył trochę w Stanach, to byś wiedział dlaczego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Być może zarabiają 3x więcej niż Polacy (średnia netto 2 730USD , czyli jakieś 10k vs. 3530 PLN). Ale jak pójdziesz do dentysty i zostawisz $500 za plombę, albo za burgera i piwo zapłacisz $40 (w Waszyngtonie tyle dałem w zwykłej burgerowni),
Czyli, że co? Za sume 1000zł więcej kupie w Polsce rzeczy, niż w US za 1000$ ?


@kkpol: Za $500 w USA. Zarobki Polska vs. USA nie są x4, tylko x2 mniej więcej. I to też nie zawsze, bo np. ja pracując dla amerykańskiej korporacji w Warszawie zarabiam niewiele mniej niż moi koledzy zza oceanu (jakieś 30% mniej). A jak pobędziesz dłużej w USA, to zobaczysz na własnej skórze o co
@bboymc: Znam ten indeks. Tylko on niewiele wyjaśnia, bo zobacz sobie rozkład własnych wydatków w miesiącu. Ile % pensji wydajesz na "jedzenie w fastfoodzie?", 2 %? Ja nawet 1% nie wydaję (2-3x w miesiącu mi się zdaży w trasie zatrzymać się w fastfoodzie i wydać tam 60zł).
Żeby to miało jakikolwiek sens, to trzeba najpierw sprawdzić na co ludzie wydają pieniądze. Wtedy okazuje się, że np 30% dochodów ludzie wydają na
@turbonerd: Akurat ceny nieruchomości w stanach są niewiele wyższe niż w polsce. Wiem bo sprawdzałem jakiś czas temu. Za cenę mojego mieszkania 4 km od centrum krakowa spokojnie mógłbym kupić sobie domek pod Dallas. Ceny nieruchomości w dużych miastach w polsce konsekwentnie zrównują się z tymi z bogatych krajów.
Za cenę mojego mieszkania 4 km od centrum krakowa spokojnie mógłbym kupić sobie domek pod Dallas


@bboymc: uwzględniłeś podatek katastralny? Kredyt hipoteczny spłacisz w 30 lat, podatek katastralny będziesz płacił do końca życia. W zależności od detali w ciągu życia spłacisz tym podatkiem drugą wartość nieruchomości.

Plus sprawdziłeś czy school district jest ok? W USA nie płacisz dużo za dom - ale płacisz krocie za możliwość mieszkania w dobrej dzielnicy i
ludzie, Wy nie potraficie odczytać danych z wykresów! Mamy 75% siły nabywczej Francuzów w 2020r jeśli pod uwagę weźmiemy minimalną pensję brutto. Realne wyniki po odjęciu podatków w każdym kraju będą już inne. Do tego bierzcie pod uwagę, że u nas większość narodu robi za minimalną, a we Francji niekoniecznie.
Widac ostry "wzrost" sily nabywczej podczas kryzysow w porownaniu do Francji. Co tak naprawde widac to powolna erozje bogactwa i dobrobytu Francji. Lepsza miara byloby porownanie sily nabywczej do koszyka 5 podstawowych dobr typu chleb,paliwo 1 litr, srednia cena m2 w kraju itp
Do tego bierzcie pod uwagę, że u nas większość narodu robi za minimalną,


@Wasalek: a gdzie tam, minimalną zarabia jakieś 14% pracowników

We Francji ok. 10%

Dość stare dane, po ostatnich wzrostach jest pewnie u nas trochę więcej ale na pewno nie zbliża się to nawet do 'większość'

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Minimum_wage_statistics#Proportion_of_minimum_wage_earners
Pobierz v.....a - > Do tego bierzcie pod uwagę, że u nas większość narodu robi za minimalną,
...
źródło: comment_1593585883wuQRmL13QhYxrnVUayu9CF.jpg