Wpis z mikrobloga

tl;dr Teraz możesz zrobić backup swoich wpisów na Wykopie

Dzisiaj zapytałem się, czy jest jakieś narzędzie do zrobienia backupu swojego konta na Wykopie. @joolekk odpisał, że nie. Więc napisałem takie narzędzie. To może być przydatne, gdy na przykład masz długą historię konta i nie chcesz stracić wpisów, które robiłeś/aś przez lata z jakiegoś powodu. Ja mam ponad 700 wpisów, także może nie tak dużo. Ale i tak by szkoda było to stracić.

Jeśli chodzi o prawo, to GDPR, prawo obowiązujące w EU nakłada na dostawców usług obowiązek umożliwienia pobrania swoich danych z serwisu. Wykop jak widać jeszcze nad tym pracuje i nie ma co się dziwić, ponieważ to nie jest proste. Także póki co trzeba radzić sobie samemu.

Metoda ta nie polega na żadnych zewnętrznych usługach i jest bezpieczna. Wymagany jest tylko Firefox. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami w konsoli.

Skrypt dostępny na GitHubie: https://github.com/tomaszs/Wykop-Backup

Jeśli znajdziesz błąd zgłoś go na GitHubie. Jeśli chcesz rozbudować ten skrypt stwórz merge request.

#wykop #backup #git #javascript #kopia #wykop #dlaprogramistow #programowanie #programista15k #naukaprogramowania #programujzwykopem
źródło: comment_15939400113wM3gUdApVLATbmGB3BGlz.jpg
  • 7
@SynGromu: To raczej nie będzie takie łatwe. Używając skryptu możesz pobrać dane na tej samej zasadzie jak byś wybrał "zapisz jako" w przeglądarce. Nie robi w tym sensie nic innego, niż obecnie możesz robić w przeglądarce

Jedyna różnica, to że powstaje ustrukturalizowany JSON. No i obecnie robi kopię tylko głównych wpisów (a w więc NIE robi kopii komentarzy)

Co jest plusem, ale też minusem, musisz się przeklikać przez wszystkie podstrony. Także
@tomaszs: Przecież w wypokowym api masz wszystko, włącznie z komentarzami do wpisów, więc po co w to poleciałeś? Fajnie by było tylko tego jsona skonwertować do jakiejś przystępnej formy. Zastanowię się nad tym i może sam coś machnę. Przydałoby mi się narzędzie, które przeanalizuje dany profil i powie mi czy z danym użytkownikiem warto dyskutować na dany temat.