Wpis z mikrobloga

  • 0
@kujol: nie wiem czy wiesz, ale teraz w nowych instalacjach jest obowiązek stosowania tych ograniczników przepięć ps- owszem działa, ale są sytuacje gdzie i to nie pomoże ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@xMasiehx to nie żadne #heheszki. W tamtym roku jak piorun walną w dom sąsiada, to spaliło mi regulator i moduł rozszerzenia od pieca, pompę z solarów, telewizor, PlayStation, router i laptop.
Zresztą popaliło różne sprzęty w domach innych sąsiadów w promieniu ok 100 metrów.
A u tego sąsiada co piorun walną bezpośrednio w dom, to spaliło wszystko co było podłączone do gniazdka, do tego zrobiło dziurę w dachu i wyrwało gniazdka
  • Odpowiedz
@Issac hehe, jak na elektroda pl xD ten chieftec właśnie się super spisał wtedy, bo sam się po przepięciu od burzy spalił, ale ocalił płytę i komponenty w komputerze. Kupiłem nowy zasilacz i już. I też tej samej firmy. Ok roku 2000 Chieftec był najlepszy na rynku.
  • Odpowiedz
@kujol: spoko warto zalozyc ale nie tego chinczyka z przykladu (hehe ochronnik z czarnej listy) za podobne pieniadze kupisz cos firmowego, np. Phoenix Contact ale to przez specjalistyczne hurtownie albo instalatorow fotowoltaiki a nie handlarzy z allegro
  • Odpowiedz
@Illidank: ja miałem raz srogiego wtf, wracałem z gimbazy czy coś, akurat idealnie na najmocniejsze uderzenia wszedłem do domu. nie zdążyłem wyłączyć niczego z prądu, bo chciałem psa przygarnąć do domu (zawsze mega bał się burzy) no i jak nie je*ło... prosto w naszą antenę od internetu (tzw. "radiówka").

i jakie zniszczenia? port w routerze na strychu (pierwszy od anteny), ale tylko jeden port. Co ciekawe - router to było najtańsze
  • Odpowiedz
Pamietam jak byłam w podstawówce i było chyba jakoś po burzy, to koleżanka mówi ze domofon się spalił i telewizor. U mnie straty na 0 zł bo wszytko zawsze odłączamy
  • Odpowiedz
@kujol: jak sobie takiego chińczyka zamontujesz to nie dość, że popali Ci sprzęty, to jeszcze zjara całą rozdzielnicę ;) odgromnik musi być porządny, min. wklejany wyżej simtec, poza tym musisz mieć odgromniki typu A na przyłączu, np. ASA-A i dobre uziemienie wraz z przewodem od odgromnika do uziemienia min. 10mm2 a najlepiej 16mm2 i wzwyż :P nawet najlepsze odgromniki nie zapewniają 100% zabezpieczenia
  • Odpowiedz
  • 24
@alcest
@Squatlifter
@BurzaGrzybStrusJaja
@realizta
@ry8u
@zwodzio
@Hiobe

Gdzie wy mieszkacie, że pioruny walą wam w domy? Chyba na jakimś polu bez niczego obok, bez piorunochronu zresztą też.

Mam 30 lat, nigdy nic nie odłączałem, nigdy nic się nie spalilo. Ktoś wyżej tutaj dobrze napisał, nie zapomnijcie zakryć dziurek od klucza, komina i wentylacji, bo jest 0,00001% szans że wleci wam tamtędy piorun kulisty
  • Odpowiedz