Wpis z mikrobloga

Mirki drogie, mam pytanie dot. wkładu własnego na mieszkanie.

Otóż wraz z żoną kupujemy mieszkanie na kredyt. Nie mamy intercyzy i mamy dużo oszczędności na swoich osobistych kontach, zarobionych jeszcze przed ślubem.

Zakładając, że chcemy przekazać na wkład własny 150 tys. zł: ja mam 100 tys. zł, a ona 50 tys. zł. Czy mamy to sobie przekazać w formie darowizny, czy po prostu robimy przelewy ze swoich kont na konto dewelopera i elo?

Pozdrawiam :)

#nieruchomosci #kredythipoteczny #ksiegowosc #urzadskarbowy
  • 13
Jak macie dużo oszczędności, to po co się w ogóle bawić w kredyt?


@konsument: Ponieważ kapitał kredytowy jest rekordowo tani i szanse na to że wykręcą ponad 2.4%~ po podatkach w skali roku na alternatywnych inwestycjach jest wysokie?
@alex-fortune: 3% to chyba najmniejsze RRSO jakie masz na kredycie hipotecznym. Gdzie jest pełno różnych gwiazdek z innymi produktami do wzięcia, które to de facto RRSO podnoszą. No faktycznie biznes życia zainwestować (zaryzykować) i mieć 2% i równolegle spłacać kredyt na dwa razy wyższe oprocentowanie...
@konsument: RRSO nic Ci nie mówi o tym ile spłacisz, bo nie uwzględnia gazyliona rzeczy, które się mogą dziać po drodze.

I tak, to jest dobry biznes, bo jeśli masz kredyt na 3% rocznie, to jeśli wyciągniesz 6% na kapitale, to jesteś 3% do przodu, czyli de facto kolejne roczne odsetki. Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie to wcale nie tak mało ( ͡° ͜ʖ ͡°
@alex-fortune: RRSO mówi, że na pewno mniej nie będzie. I te 3% to chyba teraz absolutne minimum w polskich bankach. Ale to pod iluś tam warunkami. Realnie liczyłbym około 4.5%. A 6% rocznie to możesz mieć na inwestycji, możesz i więcej. Ale możesz i stracić. Łatwo się dyskontuje przyszłe potencjalne zyski, dlatego ludzie uprawiają hazard. Gorzej, jak się okazuje, że tracisz. Ja przy tak drogich kredytach (drogich, popatrz na RRSO w