•  
  0.......2

  +10

  Tytuł: Dukla
  Autor: Andrzej Stasiuk
  Gatunek: literatura piękna
  Ocena: 8/10

  W dużym skrócie: zbiór opowiadań-obrazków (bliżej im jednak do tego zakurzonego, pozytywistycznego gatunku opisowego) przedstawiających wszystko to, z czym obcował każdy (noc, ptaki, rzeki, koniec września), przefiltrowane przez niebanalne pióro Stasiuka. Stelaż wspomnień pokryty płachtą natury służy mu tutaj do snucia refleksji o przemijaniu, choć nie tej filozoficznej, raczej takiej "prostej", niewymuszonej, przylepiającej się do człowieka w różnych chwilach jego życia.

  Gdzieś na kartach książki pada stwierdzenie:

  Właściwie nie robię nic poza opisywaniem własnej fizjologii.

  i gdyby nie język, nie piętrzące się na jednej - dwóch wątkach dominujących w konkretnych akapitach metafory, tak by było. Ale to zdolność skutecznego odzwierciedlania własnych przeżyć w nieprzezroczystym języku pozwala się utożsamić z narratorem i samego siebie umieścić w takiej Dukli, gdziekolwiek by ona miała być.

  Banalna recenzja, bo to literatura piękna w pełnym znaczeniu tych słów. Ale lektura nie jest prosta. Oglądanie ciągiem tych literackich obrazów kończy się mentalnym przeciągiem i myślą, że już nigdy nie wróci się do Dukli. Niemniej warto, chociażby dla prześledzenia kolei losów narratora, który sam do niej wielokrotnie powraca.

  Świat się starzeje i rzeczy stają się niewyraźne i niedokładne. Niebawem staną się nie do odróżnienia i to będzie koniec. Zostaną tylko desygnaty.

  #bookmeter

  PS Całość wzbogacona jest czarno-białymi ilustracjami Kamila Targosza, chyba luźno korespondującymi z literą opowiadań.

  źródło: 294059-352x500.jpg