Wpis z mikrobloga

Do następnych wakacji 14000 osób dowie się, że choruje, z czego ponad 50% z nich nie będzie żyło dłużej niż 5 lat.

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów. We wczesnej fazie nie powoduje wyraźnych objawów, przez co jest diagnozowany zbyt późno, kiedy przechodzi do stanu zaawansowanego.

Nie wiem jak na Was, ale na mnie najbardziej działają dane liczbowe i statystyki. Według informacji, w Polsce rocznie diagnozuje się 14000 przypadków nowotworów jelita grubego. Smutne, ale prawdziwe ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Objawy zależą głównie od tego, po której stronie rozwija się nowotwór. Na grafice przedstawione są takie ogólne, najczęstsze objawy. Największe szanse na wyleczenie mają pacjenci, u których nie zdążyły jeszcze wystąpić żadne z tych objawów. U pacjentów z rakiem prawej połowy okrężnicy objawy pojawiają się później.

Do objawów raka jelita grubego prawej połowy okrężnicy należą niedokrwistość z niedoboru żelaza, ból po prawej stronie brzucha oraz ciemne zabarwienie stolca. Natomiast gdy nowotwór umiejscowiony jest po lewej stronie, występuje zmiana rytmu wypróżnień, czyli naprzemienne biegunki i zaparcia, ograniczona drożność jelita oraz krew na stolcu. W raku odbytu występują krwawienie, świąd, świeża krew na stolcu, bolesne parcie na stolec, nudności, wymioty lub objawy niedrożności jelita.

Najlepszą i najbardziej wiarygodną metodą diagnostyki jest kolonoskopia. Badanie to umożliwia również biopsję, a nawet usunięcie polipów, co zapobiega przekształceniu się ich w nowotwór złośliwy. Według danych, polipy obserwuje się u 20-40% pacjentów, u których wykonana została kolonoskopia. Bezobjawowy nowotwór wykrywa się u 1 osoby na 125 badanych. Z polipów powstaje około 70% wszystkich nowotworów jelita grubego. Nie jest to najprzyjemniejsze badanie, ale warto się chwilę "przemęczyć" i zdać sobie szansę na dłuższe życie/

Badanie na krew utajoną pozwala na stwierdzenie obecności krwi w kale, której nie widać gołym okiem. Sigmoidoskopia to badanie wnętrza odbytnicy oraz dolnej części okrężnicy. W niektórych przypadkach wykonuje się tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, PET lub USG.

Może warto namówić rodziców lub dziadków na badanie?

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchy #medycyna #zdrowie #ciekawostki #lekarz #gruparatowaniapoziomu #onkologia #rakcontent #rak #nowotwory #nauka #infografika
Pobierz dwa_fartuchy - Do następnych wakacji 14000 osób dowie się, że choruje, z czego ponad ...
źródło: comment_1594934015HWWowaiYMGuOYytTBtnEJy.jpg
  • 37
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dwa__fartuchy: no wiadomo, wiem że profilaktyka działa. Sam pewnie mnie to czeka - obciążenie genetyczne. Nie mamy na to wpływu, i faktycznie sporo przypadków jest znajdowanych w dobrym czasie i mozna z tego wyjść i pokonać raka.
@Sondokan: Mówią, że raz, ale pod warunkiem, że masz wiecej niż 60 lat. Jeśli chciałbyś wykonać te badania prywatnie, to oczywiście nie bedzie problemu, ale ze skierowaniem na mfz może być problem.
Osobiscie uważam, że lepiej zrobić za dużo badań niż za mało i czegoś nie wykryć. Także myślę, że jeśli bardzo chcesz to na 30 będzie ok. I potem kolonoskopia za kolejne 10 lat. A gastroskopię to w zależności od
Osobiscie uważam, że lepiej zrobić za dużo badań niż za mało i czegoś nie wykryć.


@dwa__fartuchy: racja, ale raz, że narkoza a dwa kolonoskopia jest dość inwazyjna i jakieś tam możliwe skutki uboczne ma - myślę, że też nie ma co przesadzać. A ze skierowaniem nie będzie problemu bo jest w pakiecie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Sondokan: Dlatego tak jak napisałam, kolejna za 10 lat (jeśli wszystko wyjdzie ok). A narkozy nie musisz mieć, można zastosować znieczulenie miejscowe. Chociaż niektórzy pacjenci mówią, że to był ich najszczęśliwszy dzień w życiu (po znieczuleniu ogólnym) :D
Ważna jest profilaktyka. Jestem po 30stce i ostatnio zrobiłem sobie dla świętego spokoju gastro i kolonoskopie. Czysto poza jakaś nadżerką na ścianie żołądka. Lekarz twierdzi, że kolejne badanie powinienem wykonać za 10 lat. Co najlepsze, po tym badaniu wszelkie problemy gastryczne zniknęły, widocznie psychika płatała figle.