Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Falkenberg: Nie jesteśmy rekonami, więc to, co sobie XIX-wieczni historycy ubzdurali na temat wczesnośredniowiecznej religii Słowian mamy gdzieś. Nie żyjemy we wczesnym średniowieczu. My opieramy się na tradycjach, które w XIX i XX wieku były wciąż żywe (część dalej jest) w ramach chrześcijaństwa ludowego.
@Falkenberg: Przede wszystkim to artykuł skupia się niemal tylko na ziemiach polskich.
Moim zdaniem jest bardzo słaby.

Dużo ogólników i ultrasceptycyzm połączony z chciejstwem udowodnienia prawdziwości swojej wizji dziejów.

A poza tym:

Religia Słowian, pełna barwnych mitów, potężnych bóstw i wpływowych kapłanów to tylko naciągana bajka.

Wstęp sugeruje, że będzie traktował o religii Słowian - ogólnie Słowian.

W rzeczywistości żaden dziejopisarz nie zanotował szczegółów dotyczących wierzeń w państwie pierwszych Piastów.

Państwie
@yamnichek_pyesio: Nie, etnonim jest jak najbardziej odpowiedni.

Wtedy żadnych Ruskich nie było.

W chociażby takiej "Powieści minionych lat" widnieje jak byk "рꙋскаꙗ землѧ".

Russcy jeszcze się nie uformowali z mieszanki ludów turańskich i ugrofińskich. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Jak wynika z mojej bardzo ograniczonej w temacie wiedzy to sporo zależy jaką populację Rosjan wziąć pod lupę.
I w europejskiej części ta azjatycka domieszka w genach jest zauważalna
Nie, etnonim jest jak najbardziej odpowiedni.


@BartoszBarSeba: nie jest. Nie występuje za czasów pogańskich. I jeszcze zdrowo po czasach chrztu. "Russkije" to dopiero czasy Piotra Pierwszego gdy zawłaszcza łacińską nazwę Rusi - RVSSIA i zaczyna jej używać w odniesieniu do Wielkiego Księstwa Moskiweskiego.

Mimo, że w tym czasie ziemie właściwej historycznej Rusi w większości leżały w administracji Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Czym m.in. sprowokował że Ukraińcy zaczęli używać terminu Ukrainiec zamist Rusin,
@yamnichek_pyesio: Kilka uwag.

"Russkije"


Ale ja piszę "Ruscy".

Piotra Pierwszego gdy zawłaszcza łacińską nazwę Rusi - RVSSIA i zaczyna jej używać w odniesieniu do Wielkiego Księstwa Moskiweskiego.

Grecką.

"рꙋскаꙗ землѧ" (ruska ziemia)

Ruskaja ziemla

Słowiańskie w Rosji są głównie zachodnie tereny, w tym. Plus Syberia - ta głównie dzięki zasiedleniu jej Polakami, Ukraińcami i Białorusinami za czasów caratu. Reszta to ludy ugrofińskie, turańskie, kaukaskie i Eskimosi.


Jestem zdania, że jedynym kryterium
. Nawet literacki język rosyjski ma niewiele wspólnego z miejscową ludnością słowiańską Rosji - bo jest oparty na dialekcie z pogranicza Bułgarii i Macedonii, który był wykorzystywany jako liturgiczny język Cerkwi Prawosławnej. Stąd m.in. języki białoruski i ukraiński mają więcej wspólnego z polskim niż z rosyjskim.


@yamnichek_pyesio: Nie do końca.

Raczej wygląda to następująco:

Rosyjski: mowa miejscowa + silny wpływ języka kościelnego
Języki białoruski i ukraiński: mowa miejscowa + silny wpływ
Ale ja piszę "Ruscy".


@BartoszBarSeba: wiem,i "Ruscy" wielką literą pochodzą od "Russkich". Nie od Rusai. Dlatego podkreślam róznicę między ruscy (ruskije) a rosyjscy (russkije przez "ss").

Ruskaja ziemla


Właśnie - nie Ruskaja, nie Russkaja.

Biorąc pod uwagę ogromne zróżnicowanie genetyczno-kulturowe całej wspólnoty, które poza tym łączą jedynie jakieś tam (często bardzo mgliste) powiązania w czasach najdawniejszych i pewne elementy folkloru.


Folklor mają ostro zugrofinizowany sturanizowany