Wpis z mikrobloga

Panowie i Panie, jedno proste pytanie.

Kupiłem 2 BTC w bitomacie w tym roku jak był po 6000$ mniej więcej. Potwierdzenie z bitomatu wyrzuciłem.

Chce sprzedać teraz 1 btc na pln i zrobić sobie przelew na konto, np na bitbayu.

Drugiego btc zostawić i niech leży aż będzie moon ;)

Czy rozliczając PIT za 2020r wystarczy ze zapłacę od wypłaconej kwoty 19%?

Czy muszę gdzieś wykazać, że posiadam jeszcze jednego btc, ktorego sobie zostawiam w tym PIT? Jesli tak to na jakiej podstawie prawnej bo nigdzie takie info nie widze.

Nie, nie interesują mnie odpowiedzi: sprzedaj w bitomacie i nie płać podatku ;).

#bitcoin
  • 16
@520520mk: Nie masz żadnego potwierdzenia ile kupiłeś i za ile, więc płacisz PIT od całego przychodu bez względu na to ile sprzedajesz i ile zostało. Dodatkowo narażasz się na dokładne trzepanko w celu ustalenia skąd pochodziły środki.
Więc w tym kraju albo robisz wszystko transparentnie od początku do końca, albo "sprzedaj w bitomacie i nie płać podatku" będzie najlepszą radą.
@WezniePrzestrzeleCiKolano: Fundusze mam udokumentowane, także spokojnie. Mam firmę, więc o to się nie martwię, chciałbym po prostu wszystko tip-top legalnie zrobić.

Więc płacę 19% od całości która wypłacam, a tego drugiego btc zostawiam i tyle czy muszę go gdzieś wpisać, ze go mam?
@520520mk: Nie rozumiesz w czym problem. Trafisz na nadgorliwego urzędnik albo ich system z jakiegoś powodu cię oflaguje do kontroli i Twoją chęć rozliczenia podatku potraktują nie jako uczciwość, a jako chęć wyprania pieniędzy. Skoro nie masz żadnego potwierdzenia nabycia BTC, prowadzisz działalność gospodarczą, więc może to oznaczać, że nie opodatkowujesz zysków z działalności gospodarczej w sposób należyty. Możliwe że przyjmujesz płatności od klientów w gotówce unikając płacenia podatku VAT poprzez
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@psposki: nie jest to mała kwota dla większości ludzi, jednak patrząc obiektywnie nie jest to kwota wysoka. Starczy na pół roku spokojnego życia w dużym mieście
@jurekogorek666: @brck89: Dziekuje za wszystkie uwagi, jednak moja działalność jest przejrzysta i radzę sobie z kontrolami Urzędu Skarbowego :).

Więc ostatnie pytanie: czy rozliczając Bitcoin za 2020r trzeba podać posiadane krypto gdzieś w Pit czy dopiero jak się je sprzeda kiedyś?