Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 12 sierpnia - Niech czyny świadczą o słowach

“Wiele zostało powiedziane przez Platona, Zenona, Chryzypa, Posejdonisa i wielu innych równie znakomitych Stoików. Powiem Ci jak możesz udowodnić, że wierzysz w to co głosisz - poprzez praktykowanie tego co uważasz za prawdziwe” - Seneka, Listy Moralne do Lucylusza, 108.35

Marek Aureliusz, nie jest uznawany za oryginalnego przez współczesnych tłumaczy i wykładowców, ponieważ w jego dziełach występuje bardzo dużo zapożyczeń od starszych Stoików. Również Seneka, był tego świadomy ale nie stanowiło to problemu. Dla prawdziwych filozofów liczyło się to co skuteczne, nie samo autorstwo. Wierzyli, że słowa są mniej istotne od czynów.
Ty również możesz wziąć słowa Seneki i Marka Aureliusza, dostosować je do obecnych czasów i wykorzystać wedle uznania. Tylko stosując to później w praktyce, możesz udowodnić swoją szczerość i zrozumienie tego co głosisz. Niech przede wszystkim przemówią Twoje czyny.

#dailystoic - tag do obserwowania/czarnolistowania

#filozofia #stoicyzm
#motywacja #rozwojosobisty
Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
  • 12
Ludzie wolą mówić. Nauczać, wytykać błędy, pouczać. Mówić: "Ja bym tak nigdy nie zrobił!". Albo szukać wśród innych hipokryzji, podczas gdy samemu nie przestrzegają swoich zasad. Dlatego ten wpis jest ważny, tak jak jakiś poprzedni, aby czasami milczeć i mówić mniej niż więcej - to czyny przemówią najgłośniej. Popatrzmy w głąb siebie, zastanówmy się nad sobą i miejmy dobre życie ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@dac_oficjal: Mądre słowa. Ja zawsze byłem krytykowany przez katechetkę jak pytałem czemu księża wożą się limuzynami i wydają majątki na nowe świątynie jak czytają na mszy, że bogactwo jest złe, a jako przedstawiciele kościoła powinni bardziej znać obowiązujące ich reguły niż regularni wierni

Inny przykład to ochrona środowiska. Sam staram się ograniczać zużycie energii i plastiku w granicach rozsądku i nie gadam zazwyczaj na ten temat, a mam znajomą która co