Wpis z mikrobloga

Mirki, pytanie do zorientowanych, bo ja już zgłupiałem. Dziadkowie chcieli dorzucić mi się do zakupu mieszkania z pieniędzy, które trzymali w banku na lokacie na taką okazję. W banku powiedziano im, że nie polecają przelania mi tych pieniędzy jednocześnie z likwidacją lokaty, bo i ja, i oni będą musieli składać jakieś papiery i zgłaszać darowiznę i lepiej, żeby je wypłacili i dali mi w gotówce. No ale z tego co czytam, to też niewiele pomaga, bo jeśli oni dadzą mi te pieniądze w gotówce, a ja pójdę je wpłacić na swoje konto to chyba i tak wychodzi na to samo (a wg niektórych źródeł nawet gorzej, bo będę wtedy musiał zapłacić podatek)? Wie ktoś, czy któraś z tych opcji jest faktycznie lepsza albo czy w ogóle czymś się różnią? Oczywiście dziadkowie będą mieli papier, że likwidują lokatę więc wpłacając do swojego banku miałbym udokumentowane źródło, że te pieniądze nie wzięły się znikąd i że nie piorę żadnych środków, ale i tak zgłupiałem, jak to najlepiej robić.
#podatki #prawo #mieszkanie #finanse #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 17
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@DziubDziub74: tak, trzeba zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy od jej otrzymania, ale chyba przy tego typu pokrewieństwie podatku nie ma (na pewno nie ma przy rodzeństwie i rodzicach, dziadkowie nie wiem) co jednak nie zwalnia z obowiązku zgłoszenia. Potrzeba do tego wypełnić jakiś tam formularz, nie pamiętam dokładnie, plus kopia umowy darowizny i potwierdzenia przelewu.
@DziubDziub74: Zalezy tez od kwoty do 9637 zł od dziadka (w ciagu 5 lat) i 9637 (w ciagu 5 lat)od babci nie musisz zgłaszać jezeli to przekroczyć to juz powinieneś w ciagu 6 miesiecy, i podatki wraz z kolejną kwota niewiele rośnią procentowo
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@DziubDziub74: nie potrzebujesz żadnej umowy darowizny, dziadkowie robią Ci przelew, wypełniasz stosowny kwit zgłaszający darowiznę i zanosisz do swojej skarbówki z potwierdzeniem otrzymania przelewu w ciągu pół roku po otrzymaniu przelewu. Koniec.
Jeśli dziadkowie kasę wypłacą i dadzą ci w gotówce to będziesz musiał zapłacić podatek od darowizny, bo zwolnieniu nie podlega kasa przekazana w gotówce (musi być przelew albo przekaz pocztowy). W banku najwidoczniej pracują debile skoro poradzili taki idiotyczne
@DziubDziub74: Dopilnuj, żeby w tytule przelewu było słowo darowizna, inaczej będziesz musiał z dziadkami zrobić umowę darowizny xD Oczywiście, do US musisz to zgłosić, ale to formalność i można to zrobić on-line. Dodatkowo, uważaj żeby nie zrobić tak, że dziadkowie wypłacą w gotówce kasę a ty od razu wpłacisz ją na swoje konto. Ostatnio taka sprawa skończyła się w sądzie.
@DziubDziub74: chłopie, zakładam, że mowa o kwocie kilkudziesięciu tysięcy lub więcej. Słuchając rad wykopowych ekspertów możesz się wpier..ić w 75% podatek od nieujawnionego dochodu, więc odżałuj parę złotych i dla własnego dobra idź po poradę do profesjonalisty, który być może doradzi ci jak uniknąć podatku całkowicie.