Wpis z mikrobloga

@marianbaczal: A o żonatym Antku, synu Boryny albo o wójcie to już nikt sie nie zajaknie. To oni zdradzali z Jagną swoje zony, a Antek swoje male dzieci mial tez w powazaniu. Jagna, owszem, lubiła seks, ale jednoczesnie pragnęła wielkiej milosci. Za starego Boryne wyszła z przymusu. Nie chodzilo jej ani o hektary, ani o majatek, o co kłóci sie ze swoją matką. Reymont przedstawił ją jako osobę młodą, naiwną, niezwykle
@marianbaczal: To #!$%@? czytałeś albo #!$%@? słuchałeś na lekcjach bo Chłopi są w sporej części powieścią naturalistyczną, co uproszczając pokazuje jak wszyscy przez wychowanie, zachowanie, a również instynkty są "bestiami ludzkimi" próbującymi żyć w społeczeństwie. W książce Reymont jednocześnie nieraz podkreśla, że Jagna była nieco oderwana od rzeczywistości przez bujanie w marzeniach oraz pociąg do sztuki, a przez nie pasowała do wsi bo nie obchodziło jej nawet ile morg ziemi będzie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 25
@Krobelus: Nie wiem jak można inaczej rozumieć Jagne, nie była ideałem, ale obwiniono ją o wszystko, zrobiono z niej wiedźmę, a mężczyźni? Biedni, bo ich uwiodła, a oni nie mieli pojęcia co robią. Biedny ksiądz, nagle dowiedział się do czego służy poza sikaniem, to co wisi mu pomiędzy nogami. Po tych komentarzach, mam wrażenie, że niewiele się zmieniło przez te sto lat