Wpis z mikrobloga

#krwiodawstwo #krakow
Dopiero od niedawna oddaję krew i mam dwa pytania.

1. Podczas samego procesu oddawania krwi zapytałem o książeczkę HDK, dostałem odpowiedź, że papierowych książeczek już od roku się nie wydaje, nie wiem, czy tylko w Krakowie, czy w całej Polsce, ale skoro się nie wydaje, to czy ktoś wie skąd wziąć oficjalne info o ilości oddanej krwi?

2. Jak to jest z oddawaniem płytek krwi? O to też pytałem, ale dostałem info, że płytki krwi oddają tylko osoby, które są specjalnie po to wezwane do RCKiK, a jak dobrze kojarzę, to na tagu barylkakrwi nieraz widziałem, że ktoś płytki oddawał.
  • 15
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@caph:

1. Z legitymacjami HDK jest różnie. Na przykład Zielona Góra i Lublin wydają jeszcze papierowe, w niektórych centrach są plastikowe, a w innych nie ma wcale. Jeśli chcesz kontrolować donacje, to możesz albo poszukać legitymacji w PCK albo zamówić na Legion HDK, albo zainstalować aplikacje np. Dawca Krwi
@caph: 1. Papierowe książeczki wydaje w Krakowie tylko PCK teraz a o ilości oddanej krwi będziesz mógł dowiedzieć się w RCKiK w Krakowie (niestety nie ma żadnej apki oficjalnej od nich, za to polecam aplikację dawca krwi)
2. Możesz powiedzieć że chciałbyś spróbować oddać płytki (będą pewnie patrzeć jaka była ilość płytek ostatnio i dawać znać czy jest sens próby oddania). Ja tak miałem że pierwszy raz zapytałem czy można oddać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@caph:
ad.1 - Fakt, w większości miejsc już nie wydaje się papierów, są.za to plastikowe karty. Co do sprawdzania ilości coraz więcej centrów robi konta swoim dawcom w celu kontrolowania oddanej krwi i wyników ale również o to możesz prosić w rejestracji podczas wizyty w RCKiK

ad. 2 - odnośnie płytek masz artykuł u mnie na profilu. Zapraszam do lektury. W centrum możesz zapisać się na płytki i spróbować- jeśli coś
@caph: 1. Ja napisałem maila do 4 oddzielnych centrów krwiodawstwa (z różnych miast) i każde z nich przysłało mi nieodpłatnie pokwitowany dokument z informacją odnośnie ilości oddanej krwi (wiedziałem, że już mam wystarczająco na odznakę, więc potrzebowałem tej informacji aby przedstawić ją w PCK).
@starypijany123: @Valisar: @Pociongowy: @shdw: Dzięki za odpowiedzi. Co do tych płytek, to właśnie nie do końca wiem, na którym etapie o to poprosić. W Krakowie najpierw pobiera się bilecik i tam jest do wyboru krew pełna albo płytki krwi, ale ta druga opcja jest zarezerwowana dla osób, które zostały wezwane na oddanie płytek krwi (są szybciej procesowane). Potem jest podejście do okienka, wypełnienie takiego podstawowego wniosku i odebranie
@caph: zadzwoń sobie dzień wcześniej przed oddaniem i powiedz że jesteś chętny na oddanie płytek i albo Ci powiedzą przychodź albo będą Cię brać pod uwagę przy zapotrzebowaniu i będą dzwonić z rana tego dnia. Bo podobno zamówienia im schodzą do 9 rano jak coś (:
@caph: powodzenia! Wiem że tam się to sprawdza a jak jeszcze trafisz na tą super miłą panią to już w ogóle będzie spoko (drobna blondynka o miłym głosie) :D
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@caph:
AD. 1 w przyszłym roku ma być oddany do użytku jakiś centralny internetowy serwis dla krwiodawców gdzie będą staty niezależnie od tego w której części Polski oddajesz krew.
Do tego jakieś wyniki badań, zaświadczenia, itd.