Wpis z mikrobloga

#analiza
Jako gracz który naprawdę lubi gry Piranha Bytes, mimo ich wad, chciałbym przeanalizować pokrótce jakość ich "ostatnich" gier, oraz to jak są odbierane. Chcę również zastanowić się jak to będzie wyglądało w przypadku ich przyszłej grze (Elex 2?).

Tak prezentują się oceny ich 4 wyprodukowanych gier na przestrzeni lat 2009-2017. Ocena "Recenzenci" jest zabrana z agregatora Metacriric, natomiast ocena "Gracze" z platformy Steam. Zapytacie się pewnie czemu ocena graczy nie jest też z metacritic, otóż odpowiedź jest prosta; tamte oceny nie są w ogóle miarodajne, gdyż nie trzeba posiadać gry by ją ocenić.

Całość dotyczy wyłącznie edycji na PC:

Recenzenci(pkt/100):______Gracze(pkt%):

Risen ... 77
________________88%
Risen2... 69
________________79%
Risen3... 65
________________69%
Elex...... 67
_________________71%

Pierwsze co się rzuca w oczy to rozbieżność oceniania przez graczy i recenzentów w przypadku Risen i Risen 2, jak i spadek w obu przypadkach o niemal 10 punktów.
Następnie możemy zobaczyć duży spadek jeśli chodzi o ocenę graczy między R2 i R3, bo wynoszący dokładnie 10 punktów procentowych. Natomiast oceny graczy i recenzentów w przypadku R3 i Elex'a zbliżają się do siebie.

Ogółem trzeba zwrócić uwagę na duży spadek w jakości gier od 2009 i tylko niewielki wzrost w przypadku Elex'a (2017). Wnioski jakie są każdy widzi, nie da się ukryć, że tendencja była mocno spadkowa, a jakość mocno odbiegająca od współczesnych gier. Pozostaje się tylko zastanowić czy jakość pozostanie na poziomie średnio-dobrym, czy też może nastąpi jakiś przełom i następna gra okaże się sukcesem na miarę pierwszego Risena. Czas pokaże. Ja osobiście uważam, że jeśli PB pozostanie w klimatach Elex'a i nie wprowadzi jakiś radykalnych zmian, to sukcesu nie wróżę. Najlepszą opcją byłoby stworzenie nowej marki, lub w ostateczności powrót do Risena. Ciekaw jestem waszego zdania.

#gry #piranhabytes #gothic #risen #elex i może zainteresuje #wiedzmin #skyrim
  • 8
Gothiczki pomijam bo to zupełnie inna era gier, tego dziś się nie powinno nawet oceniać. Sam fakt, że wiele graczy porównuje jakiegoś RPG'a to dużo o starym Gothicu świadczy. Risen jeden fajny, gotikowy z dobrą grafiką, dwójka Risena mi nie siadła, dalej nie próbowałem. Elex ok, ale czułem, że świat pusty, za pierwszym razem przeszedłem 3/4 i odstawiłem. Jakoś w czerwcu wróciłem od nowa grając Banitami, i mniej więcej w połowie gry
@kamillus9: Elex wyszedł mega średnio, Piranha Bytes ma problem z odejściem od formuły gothicowej. 3 obozy, drewniana walka i w porządku fabuła. Gothic 1 wyszedł mega dobrze bo kreatywnie podeszli do tworzenia gry, Risen 3 i Elex to nic innego jak recykling aspektów z gothica z podrasowaną grafiką. Prawda jest taka,że Piranie nie stworzą dobrej gry jeśli nie spróbują czegoś nowego, Elex 2 będzie nie wypałem.
@kamillus9: Risen 3 była jaki był. Po dobrej pierwszej części i trochę gorszej 2 dostaliśmy dość nudną grę z przeciętnym gameplayem.
Elex to całkiem ciekawy pomysł, ale realizacja przerosła możliwości PB. Dużo bugów, drewno, fabuła niewarta zapamiętania, przestarzałe mechaniki. Potencjał na pewno jest. Niestety projekt moim zdaniem trochę przerasta możliwości studia. To nie górnicza dolina lub jakaś jedna wyspa, gdzie można bardzo dobrze kontrolować przebieg rozgrywki. Z ocen wynika, że studio
@Iwanttobelieve21: Elex zwyczajnie przerasta studio. Chcieli stworzyć coś na miarę dużych gier AAA. Niestety nie są w stanie poradzić sobie z taką ilością różnych mechanik. To odbija się na stanie gry, a także pośrednio na fabule i klimacie.
Zdecydowanie lepiej wychodzą im gry z bardzie skonkretyzowaną lokalizacją(dolina lub wyspa). Nie ma się co łudzić, że nagle dostaniemy coś lepszego skoro, chyba tylko G2 wyszedł im lepiej niż wcześniejsza część.
@kamillus9: risen 1 to był po prostu mix gothica 1 i 2, dlatego masa fanów gothica w niego zagrała, ja np jako fan gothica w elexa w ogóle nie grałem a risena 2 i 3 nie dokończyłem, gry po prostu w nie moje klimaty, nijak nie podobne do gothica