Wpis z mikrobloga

#!$%@?łem się i mam pytanie #fizyka #pytanie #pytaniedoeksperta
Wszyscy wiedzą że siła przyciągania księżyca na księżycu jest słabsza od siły przyciągania ziemi na ziemi. Trzeba jednak zauważyć, że siła przyciągania ziemi musi być zauważalna na powierzchni księżyca - tak samo jak na powierzchni ziemi obserwujemy przyciąganie księżyca. Astronauci z misji Apollo 11 wylądowali na tej części księżyca, która jest bliżej ziemi - czyli ziemie mieli oni mniej więcej nad głowami. Czyli gdy podskakują, do powierzchni księżyca przyciąga ich siła przyciągania księżyca, jednak do góry ciągnie ich (słabsza) siła przyciągania ziemi. Pytanie: czy stojąc po drugiej stronie księżyca, gdy zarówno księżyc jak i ziemia jest pod nimi, i obie siły będą nas ciągnąć "w dół", będzie zauważalna róznica wysokości skoku astronauty?
  • 21
  • 0
@problemat
@problemat
Dobra, mamy prawo odwrotnych kwadratów. Jednak siła przyciągania ziemi na księżycu jest na tyle duża, że księżyc utrzymuje się w orbicie ziemi. Zaniedbuję w pytaniu inne planety czy słonce dlatego, że one są rzeczywiście na tyle daleko że intuicja mi podpowiada żeby je olać.

Księżycoziemia? W sensie że księżyc by spadł na ziemię? No nie wiem, księżyc to jednak trochę szybko się porusza i siła odśrodkowa się równoważy z siła
  • 0
@tomekb1999 Dzięki za obliczenia.
A więc można założyć, że stojąc bliżej ziemi księżyc ciągnie nas do dołu a ziemia do góry i wyoadkowa wychodzi 1.804N w stronę księżyca, a stojąc dalej od ziemi obie siły ciągną nas w dól i wypadkowa wychodzi 2.244N w stonę księżyca? Imo to już jest zdecydowanie zauważalna różnica.
@tomekb1999: @geralt101:

Wychodzi, że siła z jaką Księżyc przyciąga człowieka to około 2N

xD
nie chce mi się liczyć ze stałej grawitacji i masy i promienia księżyca ale 1 N to kg m/s2
g na księżycu to chyba ok. 1,5 m/s2
F = m * a
m = F/a
m = 2 / 1,5
m = 1,333 [kg]
coś mało masywny ten człowiek na księżycu, "fizyka" z podstawówki xD
@geralt101:
dodatkowo przyciąganie ziemskie też nieznacznie zmaleje po drugiej stronie, ale to już będą zupełnie nieznaczące wartości zupełnie bez realnego wpływu (za to mają realny wpływ blisko Ziemii - tzw. studnia grawitacyjna) i w sumie myślałem, że o to pytasz.

dodatkowo w odpowiednich miejscach te siły się równoważą i obiekt o małej masie pozostaje w spoczynku relatywnie do Ziemii/Księżyca w tym przypadku.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Punkt_libracyjny
@geralt101: Tak naprawdę astronauta byłby najsilniej przyciągany do Księżyca w miejscach, gdzie Ziemia byłaby na horyzoncie. Zarówno tam, gdzie Ziemia jest nad głową, jak i po drugiej stronie, siła przyciągania jest nieco słabsza.

To jest trochę nieintuicyjne, ale tak właśnie jest, a to dlatego, że Księżyc jest w ruchu. Porusza się względem Ziemi w przybliżeniu po okręgu, więc kiedy patrzymy na to, jakie siły działają na astronautę, to mamy: grawitację Księżyca,
@fizyk20:

siła odśrodkowa równoważąca siłę grawitacji Ziemii itd.

i tu wchodzi Einstein, cały na biało i mówi, że nie ma żadnych sił i Księżyc #!$%@? sobie przez przestrzeń ruchem prostoliniowym ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@thexDguy: Otóż niezupełnie ;) Nie ruchem prostoliniowym przez przestrzeń - to jego linia świata jest prosta (jest geodezyjną). Linia świata to linia w czasoprzestrzeni, nie w przestrzeni, reprezentująca w pewnym sensie "historię" ruchu ciała.