Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 6 września - Mogą Cię zakuć w kajdany, ale..

"Możecie związać mi nogi, jednak nawet Zeus nie złamie mej wolności wyboru" - Epiktet, Diatryby , 1.1.23

Epiktet kulał, ponieważ w przeszłości jako niewolnik, chodził zakuty w łańcuchy. James Stockdale, miał nogi zakute w kajdany, a jego ramiona zostały wyrwane ze stawów przez podciąganie w górę do sufitu. John McCain, był traktowany w podobny sposób. Nie poddał się mimo, że jako członek znanej rodziny mógł porzucić swoich podwładnych.
Mimo to, żaden z nich się nie poddał i nie zrezygnował ze swoich zasad. Udowodnili, że mimo najgorszych tortur, nikt nie mógł odebrać im władzy nad ich umysłem i prawa do podejmowania decyzji. Tylko oni sami mogli z tego zrezygnować.

#dailystoic - tag do obserwowania/czarnolistowania

Post o książkach

#filozofia #stoicyzm
#motywacja #rozwojosobisty
Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
Pobierz dac_oficjal - Stoicyzm na dziś - 6 września - Mogą Cię zakuć w kajdany, ale..

"Moż...
źródło: comment_1599381761t1RbaaiujbpmIUB12v3ee1.jpg
  • 83
@Filareta: to tak jak z popełnieniem przestępstwa, rzeczy które wymieniłeś wpływają na to czy to zrobisz czy nie, ale cały czas masz wolny wybór - możesz je popełnić lub nie. Chodzi mi o to, że jeżeli jesteś wystarczająco świadomy możesz pokonać te przeszkody.
@dac_oficjal: Wyobraźmy sobie, że są dwa identyczne równolegle wszechświaty. W obu żyje sobie Jasio. Mama pyta Jasia co on by chciał zjeść na śniadanie. Czy jest możliwe, że Jasio odpowie inaczej w jednym i w drugim? Jeśli nie, to nie ma wolnej woli, bo nasze decyzje zależą od tego co wcześniej. Jeśli jest to możliwe, w co osobiście nie wierzę, to by znaczyło, że nasze decyzje są do pewnego stopnia losowe,
@Filareta: Nonsens... Doświadczenia i informacje nie determinują wyboru, to od wybierającego zależy jak je wykorzysta. Przecież to nawet nie jest logiczne, dlaczego jakiekolwiek informacje czy doświadczenia miałyby odbierać wolność wyboru?
@janneq216: myślę, że to kwestia jak zrozumiemy wolność wyboru. Wydaje mi się, że przedmówcy rozumieją to jako brak wpływu na podjęcie wyboru, tak jakby można przyjąć, że jest jakiś stan w którym wszystko jest neutralne. To co przeżyliśmy determinuje jacy jesteśmy i jakie wybory podejmiemy ale to ciągle są nasze wolne wybory, przestępca sam wybiera czy popełnić przestępstwo. Czy to jak był wychowany wpływa na to co zrobi? Jasne, że tak.
@janneq216: mogłem być zgwałcony jako dziecko i potem jako sędzia będę dawał przez to surowsze wyroki sprawcom podobnych przestępstw
Zbytnio wierzysz w zdolności ludzkiego mózgu. Większości decyzji nigdy nie podejmiesz świadomie, tak jak to ma miejsce w przykładzie wyżej
Masz do wyboru zjedzenie ciasteczek czekoladowych i bananowych. Lubisz czekoladowe
Ale wiesz też, że po zjedzeniu czekoladowych umrzesz. Wybierasz przez to bananowe? Jeśli tak to informacja właśnie zdeterminowała twój wybór
@neverman:
Wydarzenia, ktore spotykaja czlowieka sa jak morze - ruchy fal wydaja sie byc losowe i do pewnego stopnai takie sa. Jednak nie znaczy to, ze wszystkie lodzie na oceanach dryfuja, poddajac sie losowosci fali.
Tak jak statek na oceanie moze wybierac, ktorej fali sie poddac, by doplynac w wybrane miejsce, tak samo czlowiek w calej losowosci swiata, moze decydowac z ktorym losowym nurtem pojdzie - jesli zacznie przestawac z kryminalistami,