Wpis z mikrobloga

To już czwarty akt wandalizmu na kirkucie w ostatnich dwóch tygodniach!!
Po Dobrodzieniu, #pszczyna i Tarnowskich Górach, teraz przyszła kolej na #zabrze na #slask

Zniszczone zostało 25 grobów.
Do zdarzenia doszło na cmentarzu przy ulicy Cmentarnej w Zabrzu. Założona w 1871 r. nekropolia uważana jest za najpiękniejszy cmentarz żydowski w Europie Środkowo-Wschodniej. Zachowało się na nim pół tysiąca nagrobków, niektóre, najbardziej okazałe, przypominają antyczne budowle. Kirkutem opiekuje się Stowarzyszenie „Zachor”.

"Ktoś tamtędy przeszedł i poprzewracał macewy. Dodatkowo kamienne znaczniki kwater, a także obramowania grobowców zostały potrzaskane. Tak jakby ktoś je podnosił i rzucał, aż się rozwalą - powiedział nam Walerjański. Podejrzewa, że do dewastacji doszło w nocy z czwartku na piątek. - Nie mam wątpliwości, że to działanie celowe, cmentarz jest bowiem zamknięty, ktoś zadał sobie trud, aby przeskoczyć przez płot - mówi historyk."

Ciężko jest już mówić o przypadku, zwłaszcza, że #policja nadal nie ustaliła sprawców poprzednich "epizodów" zbeszczeszczenia cmentarzy.

Pod rządami PiS cała prawicowa ekstrema czuje się coraz swobodniej i bezkarniej. Mając ciche przyzwolenie rządzących należy spodziewać się kolejnych incydentów. Widać, że celem stali się #zydzi i #lgbt.
Zapanuje ktoś w porę nad tym, czy skończy się jakąś kolejną wielką tragedią lub czyjąś śmiercią?

https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,26292784,zdewastowano-najpiekniejszy-cmentarz-zydowski-w-polsce-policja.html

#bekazpisu #antysemityzm #polskiantysemityzm #polska #wydarzenia #neuropa #4konserwy
s.....s - To już czwarty akt wandalizmu na kirkucie w ostatnich dwóch tygodniach!!
P...

źródło: comment_15999468121KuhvBL8NEx67o4QVxQluQ.jpg

Pobierz
  • 16
@szunis: Podziwiam wyobraźnię. Niezłego fikołka umysłowego trzeba zrobić by łączyć kilka aktów antysemickiego wandalizmu, prawdopodobnie tego samego sprawcy lub grupy sprawców z rządami PiS, holokaustem, i "wielkim zagrożeniem" prawicowymi ekstremistami których pewnie na całym Śląsku jest może kilkunastu. Prawie jakbym czytał propagandę TVP.

Zejdź na ziemię człowieku, jak nie trawię obecnego rządu tak to jest zwykła nieudolność organów ścigania i tyle. Cmentarzy żydowskich na śląsku myślę że jest co najmniej kilkadziesiąt,
@szunis:
Nie wiem po co w ogóle niszczyć groby.
Natomiast nie ma to raczej związku z tym jak się czują antysemici-wandale pod rządami PiSu, a z tego co wiem to źle.
Widziałem nawet plakaty Dudy prezydenta Żydów.
Wielką tragedią to się na pewno nie skończy.
Za dużo teatru. Wystarczyło potępić bez dramatuzmu.
odpowiedz


@szunis: byłem na tym cmntarzu 10-11 lat temu, trzeba było pzejśc przez płot bo byłą zamknięty, ale warto było, nagrobki i drzewa porośniete bluszczem, zjawiskowo to wyglądało...