Wpis z mikrobloga

Jakiego softu do monitoringu infrastruktury IT używacie w swoich firmach?

Szukam czegoś opensource co oprócz podstawowego poinformowania mnie czy coś jest czy padło miało możliwość:
1) tworzenia map topologii (super jakby robiło to w automacie po LLDP/CDP),
2) monitorowania zasobów na serwerze Windows i Linux,
3) monitoringu wirtualizacji VMware i Hyper-V,
4) monitoringu macierzy dyskowych.

Jest Nagios Core i Zabbix od dawien dawna i dalej widzę, że w tym aspekcie za dużo się nie zmieniło czy może jest jakieś nowe rozwiązanie któremu warto się przyjrzeć?
#siecikomputerowe #sysadmin #it
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@faxey: SCOM /Azure Monitor ( ͡° ͜ʖ ͡°) open source to nie jest, ale topologie, alerty, wirtualizację i macierze ogarnia dość dobrze plus można właściwie bardzo fajnie tworzyć zaawansowane wielopoziomowe systemy
@faxey: zerknij na checkmk jest darmowa wersja raw
1) topologie auto Ci nie zrobi ale ma navgisa w sobie, dodajac hosty mozna sobie wyklikac co z czym sie laczy on to narysuje
2-3) tak
4) podlaczysz duzo co gada po snmp (uzadzenia sieciowe/drukarki/macierze tez)

inne plusy to
- reczne pluginy z nagiosa pod checkmk dzialaja
- mozesz dla biznesu zbudowac takie ladne drzewsko calego procesu i dac im info czy
@miesnakrowa: Ciekawie wygląda ten LibreNMS. Wygląda, że ma wszystko czego potrzebuje i forma prezentacji jest zjadliwa.
Mocno przypomina stare Observium.
@Mietek421: Checkmk to też niezła opcja ale chyba bardziej zoptymalizowana do monitoringu systemu i usług a nie topologii.

Zabbix mocno mnie nie przekonuje swoim interfejsem i multumem opcji aby coś ustawić. Jest to wygodne jak chcemy coś dostosować ale upierdliwie jeśli robimy wstępną konfigurację.
Zabbix przez ostatnie lata przeszedł mega rewolucję. Nawet ostatnio pojawiło się oficjalne wsparcie dla discovery Datastore Vmware. Nie wiem jakie wersje testowałeś, ale jeżeli to było coś przed Zabbix 4 to zdecydowanie warto spóbować jeszcze raz.
Checkmk to też niezła opcja ale chyba bardziej zoptymalizowana do monitoringu systemu i usług a nie topologii.


@faxey: zdecydowanie tak.
co do topologii to bardziej tobie chodzi o rysunek, i jakas hierarchie, czy np chcialbys wiedziec ze w danej sieci pojawil sie jakis host ?