Wpis z mikrobloga

Jakiego softu do monitoringu infrastruktury IT używacie w swoich firmach?

Szukam czegoś opensource co oprócz podstawowego poinformowania mnie czy coś jest czy padło miało możliwość:
1) tworzenia map topologii (super jakby robiło to w automacie po LLDP/CDP),
2) monitorowania zasobów na serwerze Windows i Linux,
3) monitoringu wirtualizacji VMware i Hyper-V,
4) monitoringu macierzy dyskowych.

Jest Nagios Core i Zabbix od dawien dawna i dalej widzę, że w tym aspekcie za dużo się nie zmieniło czy może jest jakieś nowe rozwiązanie któremu warto się przyjrzeć?
#siecikomputerowe #sysadmin #it
  • 13
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@faxey: SCOM /Azure Monitor ( ͡° ͜ʖ ͡°) open source to nie jest, ale topologie, alerty, wirtualizację i macierze ogarnia dość dobrze plus można właściwie bardzo fajnie tworzyć zaawansowane wielopoziomowe systemy
  • Odpowiedz
@faxey: zerknij na checkmk jest darmowa wersja raw
1) topologie auto Ci nie zrobi ale ma navgisa w sobie, dodajac hosty mozna sobie wyklikac co z czym sie laczy on to narysuje
2-3) tak
4) podlaczysz duzo co gada po snmp (uzadzenia sieciowe/drukarki/macierze tez)

inne plusy to
- reczne pluginy z nagiosa pod checkmk dzialaja
- mozesz dla biznesu zbudowac takie ladne drzewsko calego procesu i dac im info czy
  • Odpowiedz
@miesnakrowa: Ciekawie wygląda ten LibreNMS. Wygląda, że ma wszystko czego potrzebuje i forma prezentacji jest zjadliwa.
Mocno przypomina stare Observium.
@Mietek421: Checkmk to też niezła opcja ale chyba bardziej zoptymalizowana do monitoringu systemu i usług a nie topologii.

Zabbix mocno mnie nie przekonuje swoim interfejsem i multumem opcji aby coś ustawić. Jest to wygodne jak chcemy coś dostosować ale upierdliwie jeśli robimy wstępną konfigurację.
  • Odpowiedz
Zabbix przez ostatnie lata przeszedł mega rewolucję. Nawet ostatnio pojawiło się oficjalne wsparcie dla discovery Datastore Vmware. Nie wiem jakie wersje testowałeś, ale jeżeli to było coś przed Zabbix 4 to zdecydowanie warto spóbować jeszcze raz.
  • Odpowiedz
Checkmk to też niezła opcja ale chyba bardziej zoptymalizowana do monitoringu systemu i usług a nie topologii.


@faxey: zdecydowanie tak.
co do topologii to bardziej tobie chodzi o rysunek, i jakas hierarchie, czy np chcialbys wiedziec ze w danej sieci pojawil sie jakis host ?
  • Odpowiedz