Wpis z mikrobloga

Od niedawna zacząłem się bardziej bawic w jazdę rowerem, kupiłem sobie MTB i śmigam po trasach. Mam jednak pytanie, czy jest gdzieś spis takich niezbędników jeśli chodzi o dbanie o rower? Mam na myśli jaki smar, olej itp itd.
W necie jest tego dużo, jendi polecają specyfik za 80zł, inni za 20 zł. Ja nie chcę wydawać niewiadomo ile, chcę kupić tylko rzeczy ktore są sprawdzone i skuteczne.
Co będę potrzebował do dbania o łańcuch i przerzutki? Kolega, który jeździ dość długo mówi, że używa tylko benzyny ekstrakcyjnej i WD40.
#rower
  • 12
Kolega, który jeździ dość długo mówi, że używa tylko benzyny ekstrakcyjnej i WD40.


@Hark: Shimano PTFE jako sprawdzony, niedrogi smar. Ale lubię eksperymentować. Np. ostatnio zamówiłem "CX80 suchy smar" i na ten moment wiem, że wystarcza na 50 km intensywnej jazdy i łańcuch po niej pozostaje czystszy niż po Shimano PTFE.

WD40 nie smaruje łańcucha (odpowiednio), a na tyle, by nie piszczał przez 10-20 km, więc musiałbyś wozić puszkę ze sobą
@Hark: ptfe mi zaczyna piszczeć grubo po 100km, przy trzymaniu takiego sobie reżimu czyszczenia i smarowania(staram się nie doprowadzać go do piszczenia) nie łapie za dużo syfu, w sensie np. piachu, ale strasznie się syfi, robi się taki czarny nalot.
@Hark: do podstawowego serwisowania potrzebujesz:
- odtłuszczacza (np wspomniana benzyna ekstr)
- smaru do łańcucha (Shimano, Finishline) - nigdy WD40 które służy do penetracji np zapieczonych elementów

Do bardziej zaawansowego serwisu, ale spokojnie do wykonania w domu - smar do łożysk oraz pasta miedziowa do zabiezpieczania przed zapiekaniem się połączeń gwintowanych
Mam finishline "czerwony" i jak ktoś więcej jeździ trzeba go bardzo często używać, fakt nie łapie syfu. Z kolei "zielony" jest okropnie gęsty i łapie wszystko.

Nie używaj WD 40, kup zwykły smar do łożysk i dobry środek do mycia roweru (albo fajny spryskiwacz i dobry płyn do mycia naczyń). Specyfik za 80 gdy rower masz <2000 to trochę bez sensu. Taniej wyjdzie wymienić elementy które i tak nie są najwyższej klasy.
Shimano PTFE jako sprawdzony


@Adwokat_Boga: porównywałeś go do expanda PTFE? Mam wrażenie, że shimano lepiej się sprawował. O ile w szosie nie mam zastrzeżeń to w mtb w cieple i suche dni po jednym treningu łańcuch słychać na drugim końcu lasu ( ͡° ʖ̯ ͡°)