Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Znacie jakies fundusze inwestycyjne z gwarancja ochrony kapitalu, na ktorych da sie wykrecic tak z 3-5% rocznie?
Albo inny sposob na bezpieczny sposob ochrony gotowki przed inflacja?
Mam ponad 120 tys. pln ktore trzymam w gotowce. Ponad 60k to PLN, 15k w CHF, 15k w USD, 15k w EUR i 5k w GBP.
Ostatnio mam pokuse mocniej zdywersyfikowac moj kapital i kupic wiecej walut, bo boje sie ze inflacja "zje" PLN na dzien dobry.
Waluty ktore posiadam tak naprawde leza na polskich kontach typu ING, Getin itd. dlatego w zasadzie one nawet nie leza na zadnej lokacie ani koncie oszczednosciowym. A przeciez inflacja tez zjada EUR, GBP, CHF czy USD.
2 miesiace temu sprobowalem "szczescia na gieldzie" wchodzac ze skromnymi 10 tys. pln. Na dzis dzien z 10 tys. pln zrobilo sie 6.5k pln, dlatego gielde na razie sobie odpuszczam.
Gotowka w PLN ktora posiadam lezy na kontach oszczednosciowych o oprocentowaniu rzedu 0.1-0.3%.
Zakladajac ze inflacja wynosi obecnie 4%, to rocznie moje pieniadze traca na wartosci ok. 4800 PLN. Czyli z roku na rok jestem w dupe o 4800. Chociaz mowie o inflacji oficjalnej, bo nieoficjalna inflacja wynosi niby nawet 10%. No to nawet te 12k pln w dupe rocznie. To duzo.
Rocznie jestem w stanie zaoszczedzic ok. 10-18k pln, dlatego sami wiecie... jak to co zaoszczedze ma isc na inflacje, to ja dziekuje za taki interes.

Mysle ze w mojej sytuacji jest duzo osob. Problem u mnie polega na tym, ze moj kazdy kontakt z "ryzykownymi" inwestycjami: bitcoiny, altcoiny, gielda konczyl sie tak samo - minus, wiekszy czy mniejszy. W surowce nigdy nie inwestowalem i tez rozwazalem czy nie warto nakupowac np. srebra, miedzi, czy moze kontraktow na rope.
Sam nie wiem. Chciwy nie jestem. Wystarczy mi tylko to, zeby moj pieniadz nie tracil na wartosci. Nie chce nie wiadomo jakich zyskow rzedu 10%+ rocznie. Wystarczy mi tylko to, by ochronic kase przed inflacja.

Dodam, ze zyje tez skromnie, auto mam, mieszkanie mam, konsumpcjonizm jest mi obcy, dlatego nie chce wydac kasy na #!$%@?. Chce miec poduszke finansowa. Inni pewnie potrafiliby to wydac w szybkim okresie czasu, niektorzy moze nawet by kupili sobie jakas droga fure, ale ja obecnie nie mam wiekszych wydatkow, dlatego chce zainwestowac te kase/ochronic ja przed inflacja.

Mozecie mi pomoc?

[anonim, bo nie chce publicznie pisac o moim majatku]

#gielda #inwestycje #inwestowanie #kapital #finanse #bankowosc #banki #lokaty #pieniadze #inflacja #nbp

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5f759985f49ad326e7b1bf9b
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Znacie jakies fundusze inwestycyjne...

źródło: comment_1601543041ZOuXuTPKKV6ghZV5YiQfqY.jpg

Pobierz
  • 16
@AnonimoweMirkoWyznania: laduj #aqt po same jajca

A tak serio

Zainwestuj 10k w edukacje. Nie ma nic latwo i za darmo. Altcoinow nie tykaj, NC nie tykaj, doucz sie jak dziala gielda, rynki finansowe, jak czytas raporty i sprawozdania finansowe spolek, stopniowo zacznij wchodzic na GPW i NYSE w to co dobre i mocne, nie w to co akurat modne. Sredniorocznie 5% z palcem w dupie zrobisz, potencjalnie nawet ~15-20% (co nie
@AnonimoweMirkoWyznania: moze pokombinuj zamiast zdawać się na inwestycje z reklam? Osobiście gdybym mial zainwestować 100 000zl dla zysku 2-3 tys w skali 2 lat(o ile wszystko pojdzie zgosnie z planem) to wolałbym trzymać pieniadze w walutach i odłożyć co miesiąc 100 zl wiecej. Pomyśl, może zainwestuj w ziemie? Jest dużo opcji w dzisiejszym świecie, a obligacje skarbowe to odpowiednik trzymania pieniędzy w skarpecie tyle, że nie w twojej
@AnonimoweMirkoWyznania: Jeśli nie zamierzasz wydać tej kasy szybko, to pod korek wykorzystaj limit IKE w postaci obligacji skarbowych indeksowanych inflacją - niestety nie starczy na całą kwotę, ale wkrótce już 2021 i kolejny limit możesz wykorzystać. W razie potrzeby kasę z IKE wciąż można wyjąć (i dopiero wtedy podatek Belki wchodzi - a coroczna kapitalizacja jest bez niego). Jak chcesz jakieś ciekawsze opcje, to warto się najpierw dokształcić, przykładowo mogę polecić
@AnonimoweMirkoWyznania: Pomyśl o obligacjach korporacyjnych. Ostatnio Kruk robił emisję na około 5% rocznie, a to jest raczej solidna firma z kompetentnym zarządem, umiejąca zarabiać.
Dużym kapitałem to już trzeba budować portfel aktywów, bo ryzyko zwały jest na wszystkim
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Radoslav_a: Tak, choć nie jestem pewna, czy nadal są wystarczająco wysoko oprocentowane, żeby pokonać obecną inflację. 10-letnie będą lepsze. A najlepsze są 12-letnie - niestety tylko dla beneficjentów 500+ i tylko za tyle można ich kupić, ile się otrzymało z programu.