Wpis z mikrobloga

Może sobota wieczur to kiepski moment na takie pytania, ale ...

Mireczki, mam kredyt hipoteczny.
Okres kredytowania wg umowy - 25 lat.
Kredyt uruchomiony - wrzesień 2010
Data spłaty kredyty wg umowy - wrzesień 2035

Z racji tego, że nadpłacałem ile się dało, obecnie przewidywane zakończenie kredytu jest na listopad 2021.

W umowie, poza kosztami odsetek jest wpisana prowizja 1500 pln. Dodatkowo płatne jest ubezpieczenie na życie, które bank wymagał do zawarcia umowy.

Dowiedziałem się niedawno, że prawdopodobnie przysługuje mi zwrot części prowizji w przypadku wcześniejszej, całkowitej spłaty kredytu. Nie wiem jak wygląda pod tym względem kwestia ubezpieczenia na życie, czy też przysługuje jakiś zwrot.

Generalnie, mógłbym spłacić ten kredyt do końca choćby za tydzień, istotną rolę gra tutaj kwota jaką udałoby się zaoszczędzić.

Ktoś może mi podpowiedzieć?

#finanse #kredythipoteczny #kredyt #bankowosc
  • 11
@apaczacz ale ubezpieczenie na życie to raczej płacisz co roku składkę i dostarczasz potwierdzenie do banku, więc jak spłacisz kredyt to juz nie potrzebujesz ubezpieczenia. Nie wiem o jaki zwrot w takim razie miałoby chodzić.
@apaczacz W związku z całkowitą wcześniejszą spłatą moich zobowiązań zwracam się z prośbą o sprawdzenie i rozliczenie wszystkich moich pożyczek zawartych na mój nr pesel ….... oraz wnioskuję o proporcjonalny zwrot kosztów początkowych tj. prowizji, opłat administracyjnych, z tytułu skróconego okresu obowiązywania.

Jako podstawę powyższego wniosku wskazuję:

- 49 ust. ustawy o kredycie konsumenckim

- wspólna interpretacja powyższego artykułu przyjętą przez Rzecznika Finansowego i Prezesa UOKiK z dnia 16.05.2016r.

Wnioskuję, aby proporcjonalny
no właśnie. Sęk w tym, że chciałbym sobie to przekalkulować. Ile jest do ugrania.


@apaczacz: wiecej oszczedzisz jak ubezpieczenie zawrzesz poza bankiem i wyslesz do banku tylko
@apaczacz: Sprawa z TSUE dotyczyła artykułu 49 ustawy o kredycie konsumenckim. Według tego artykułu banki powinny zwracać opłaty przy wcześniejszej spłacie kredytu. Oczywiście banki i instytucje pożyczkowe się do tego stosowały, jednak dzieliły opłaty na jednorazowe (prowizja za udzielenie kredytu), które nie podlegały zwrotom i na opłaty ciągłe (odsetki, ubezpieczenia), które podlegały zwrotom. TSUE wypowiedziało się na korzyść konsumentów, co oznacza również proporcjonalny zwrot opłat jednorazowych. Oczywiście nie oznacza to, że