Wpis z mikrobloga

pytanie do milosnikow #astronomia i #teleskop, dobson 8 synty przychodzi o kularami 10 i 25mm, czy są one wg was dobre na pierwsze obserwacje czy tez najlepiej zaopatrzyc sie od razu w cos lepszego? do obserwacji planet ( jowisz, saturn, mars)? soczewka barlowa? na 25mm okularze saturn ma ledwo widoczne pierscienie - bardzie jjako jasna kropka wygląda, dopiero 10 daje jako taki obraz, ale trzeba też się dośc mocno przypatrzeć. czy danie np. soczewki odwracającej (między tubus a okular) obraz jest polecane? czy to tylko do obserwacji naziemnych?
  • 20
@jerry56: są nawet takie okulary które same z siebie odwracają, i tak to bardziej do Krajobrazów. Ale nikt Ci nie zabroni używać ich do obserwacji planet.
Okular 25 przy dobsonie 8" daje Ci powiekszenie X8 tak że nie dziw się że mało co widać.
Z okularami jak z obiektywami, kupuj zawsze najlepsze na jakie Cię stać.
Alternatywa-
Możesz też kupić na początku jakiś zestaw od chińczyka np. 4mm 6mm i 7.5
@KosmicznyJanusz: coś nie bardzo mają sens twoje tłumaczenia, sorry ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@jerry56: Obydwa te kitowe okulary pozwolą zobaczyć całkiem sporo, ale jeżeli chcesz mieć większe pole widzenia, lepszą korekcję obrazu to trzeba zainwestować. Ze średniej półki SkyWatcher UWA i TMB, z wyższej Baadery i ESy.
Ogólnie okular 25mm służy do przeglądu nieba i obiektów o większej rozpiętości kątowej. Powiększenie wyliczysz ze wzoru ogniskowa teleskopu
@KosmicznyJanusz: 1200 powinno byc ( ͡° ͜ʖ ͡°) z Barlowem sie zgadzam, ale zestawy od Chińczyka niekoniecznie, Svbony najlepsze a i te trafiają się z różnego rodzaju wadami optycznymi jak nieprzyjemne refleksy na jasnych obiektach i gwiazdach związane z nieprawidłowym wyczernieniem wnętrza okularu i tego nie oddasz :)
@jerry56: najlepiej zobaczyć u kogoś i samemu się przekonać bo każdy będzie polecał inny okular, odradzał albo zalecał soczewkę Barlowa itp

Nie ma sensu schodzić poniżej 6mm bo obraz będzie tylko większy ale detali nie przybędzie że względu na atmosferę tzw seeing. Tym bardziej jakimiś tanimi okularami.te to jeszcze pogorszą obraz.

Ten teleskop jest do obiektów glebokiego nieba tzw. DSów a do nie planet. Poogladaj może przez te co masz i
@jlp: @mactrix: @KosmicznyJanusz: ogladam nocne niebo (poza swiatlami miast, bardzo dobre warunki, niebo czarne) dobsonem 8, z kitowymi okularami Super Plossl 25 mm, Super Plossl 10 mm. Nie wiem czy to normalne ale obserwujac nimi planety (jowisza, saturna i szczegolnie marsa) mam efekt jak na zdjeciu - planeta jest bardzo mała kropeczką (wtedy jest ostra) i od niech promieniscie ida takie 4 refleksy. uzywajac 10mm okularu praktycznie obserwacje sa
jerry56 - @jlp: @mactrix: @KosmicznyJanusz: ogladam nocne niebo (poza swiatlami miast...

źródło: comment_1603653336xOqk15qSThfKbegOAw01xE.jpg

Pobierz
@jerry56: mgławica m31 jest 4 razy większa od księżyca, więc musisz ją oglądać w mniejszym powiększeniu. Jak widzisz mgielke to może samo jej jądro.

Wklej screena z lightpollution.info gdzie obserwujesz. To że sama miejscowość nie ma dużo świateł nie oznacza że niebo jest dobre, łuny z pobliskich miast mogą je pogarszać.
via Android
  • 0
@jlp tak ksiezyce widze ale minimalnie, sa jak glowki od szpilki. Pierscienie saturna tez na 10mm, ale obiekt jest wielkoaci tej kropki, treba sie mocno wpatrywac
@jerry56: Jowisz w powiększeniu 48x jakiś wielki nie będzie. :) Byłem w weekend u siebie i miałem dostęp do moich nieużywanych okularów. Jakbyś napisał w sobotę lub dziś rano to bym wziął ze sobą okulary SW UWA 66st. o ogniskowych 9 i 15mm i myślę że cenowo byśmy się dogadali. Na pewno zauważyłbyś różnicę w obrazach - kontraście i ostrości. A tak teraz nie wiem kiedy następnym razem będę z uwagi
@jlp: oczywiścei sprawdzałem na tej stronie i u mnie obiekty typu planety są dużo mniejsze, dosłownie jak punkciki, nie widać tych detali na jowiszu np.