Wpis z mikrobloga

Nigdy nie miałem żadnej konsoli do gry. Nie znaczy to jednak, że granie jako takie jest mi obce - uwielbiam gry, po prostu nigdy wcześniej nie czułem potrzeby kupowania konsoli. Mój poczciwy komputer stał się już jednak za stary by poszły na nim jakiekolwiek bardziej wymagające gry a dużych pieniędzy na nowego nie chce mi się wydawać, zwłaszcza że do rzeczy niezwiązanych z graniem spokojnie mi on wystarcza.
W związku z tym od kilku(nastu) dni mocno śledzę sytuację związaną z xbox series x i ps5 - można powiedzieć, że stało to się nawet moją pasją. Zdecydowałem się, że kupię jedną z nich. Przeczytałem/obejrzałem dziesiątki recenzji (oraz dyskusji na wielu forach) obu konsoli i jeszcze więcej recenzji/krótkich gameplayów gier, w które nie dane mi było zagrać.
W wielu dyskusjach porównujących obie te konsole zdaje się, że wszyscy kładą mocny nacisk na określenie next gen. Postanowiłem, że to będzie główny czynnik, który pozwoli mi dokonać wyboru. W związku z tym, jestem w około 80% przekonany, że mój wybór padnie na konsolę od Sony. "Ale dlaczego, przecież konsola Microsoftu jest mocniejsza i wgl?". Nooo, tak, zgadza się. Tylko, że to jest tak naprawdę jedyna 'ważna' rzecz na + dla xboxa (wygląd czy kultura pracy to błahostki, które dla mnie nie mają żadnego znaczenia). I czy to powinien być czynnik decydujący o tym, że to jest bardziej next-genowa konsola niż PS5? Wniosek, jaki nasunął mi się na podstawie wypowiedzi wielu 'znawców' mówi - nie bardzo. Dla mnie next gen oznacza 'coś nowego'.
W żadnej recenzji xboxa series x nie spotkałem się z opisem, by wprowadzał on coś całkowicie nowego i definiującego ten next gen, o którym mowa. Owszem, jakość obrazu i fpsy uległy znacznej poprawie. Ale czy to ostatecznie będzie aż tak duża różnica na + dla x box series x w porównaniu do PS5? Konsola Sony ma natomiast bardzo mocny argument w postaci kontrolera Dual Sense, który to praktycznie w każdej recenzji 'daje doznania' tego właśnie next gena. Jeśli mam zrezygnować z niewiele lepszego obrazu lub z niewielkiej różnicy w ilości klatek (no chyba, że ta różnica będzie naprawdę duża - ale na to się nie zanosi) na rzecz czegoś, co pozwoli mi poczuć tą nową generację 'własnymi ręcami' - wybór zdaje się być prosty.
Dodatkowo dla mnie, jako gracza preferującego gry o rozbudowanych i ciekawych fabułach dla pojedynczego gracza - exclusivy PS5 po prostu miażdżą to co do zaoferowania ma x box series x (tak, zdaję sobie sprawę z tego, że tam mam setki gier za cenę zbliżoną do ceny 2 gier na ps4). Horizon, Spider-Man, God of War + te wszystkie istniejące już exclusivy z ps4, w które też jeszcze nie grałem wliczając w to Ghost of Tsushima, Unharted 4 czy taki klasyk jak Shadow of Colossus, o którym już tyle razy słyszałem... Ciężko jest znaleźć gry multiplatformowe, które wydawałyby się tak pociągającymi tytułami. Nie mówię, że te exclusivy są najlepsze i wgl, zwłaszcza, że trzy gry w które najbardziej chcę zagrać na konsoli to RDR2, Wiedźmin 3 i Cyberpunk 2077. Chodzi mi o to, że wydają się one być grami 'z najwyższej półki' i nie zagrać w nie byłoby wielką stratą.
Wybór PS5 nie jest jeszcze moją ostateczną decyzją, może wam uda się ją zmienić. Czy różnica w jakości obrazu i ilości fps będzie aż tak duża, że warto poświęcić Dual Sensa i możliwość zagrania w ww gry? A może przekonacie mnie jednak do tego, żeby odłożyć trochę więcej hajsu i kupić sobie dobrego kompa? Dodam tylko, że tv mam już pod konsolę 55 cali (kupiony na wiosnę, gdy nawet jeszcze o zakupie konsoli nie myślałem), do kompa musiałbym kupować praktycznie wszystko od zera, wliczając w to podkładkę pod myszkę i fotel.
Zapraszam do kulturalnej dyskusji na ten temat i czekam na wasze opinie. :)

#gownowpis #ps5 #xbox #playstation #xboxseriesx #ps4 #komputery #gry
  • 19
@Ryszardzislaw: Rozumiem Cię bo mam tak samo, tylko ja miałem trochę lepiej bo kupiłem pod koniec generacji PS4 i większość ograłem. Polecam na początek kupić PS+ (cdkeys 150zł) i ograć PS+ Collection(20 gier).
No i musisz poczekać na dostępność konsol bo nie wiadomo dalej jak to będzie. Media Expert mają mieć na premierę pytanie tylko ile.
@Ryszardzislaw w te trzy wymienione gry zagrasz również na XBox. Do tego wydawcy Cyberpunk 2077 obiecali darmowy upgrade gry z wersji One na Series s/x. Sam stałem przed wyborem konsoli i wczoraj zamówiłem Series X. Konsole mam zamiar używać przez kilka ładnych lat. Wybór padł na nią z powodu wydaje się wystarczającej mocy na tych kilka ładnych lat. Oraz z powodu czytnika płyt, mojego przyzwyczajenia do pada (miałem pad od 360 do
@Ryszardzislaw: Różnica nie będzie dramatyczna, nawet jeżeli założymy że teraflopy się przekładają 1:1 na wydajność (a tak przecież nie jest) po prostu gra która na xboxie będzie chodzić w 2160p na PS5 będzie w 1800p i elo, w dobie TAA i rekonstrukcji nie ma to dużego znaczenia.
W ogóle jeżeli chodzi o parametry techniczne to chyba obecnie mamy najbardziej wyrównaną generację w historii, wszystko rozbija się o to jak bardzo ci
@Ryszardzislaw DualSense doświadczysz jedynie w grach first-party i u ewentualnych partnerów Sony - np. Epica, Activision i Square Enix no i może symulatorach koszykówki, które są wydawane raz po roku - bo jak zrobią coś raz, to mają robotę wykonana na kolejne kilka lat. W reszcie gier będzie tak samo jak w przypadku Dual Shocka czy joyconów w multiplatformach na Switchu, gdzie na palcach jednej ręki możesz policzyć wykorzystanie chociaż części potencjału
@Ryszardzislaw: Ja kupiłem Xboxa bo wszystkie exy na PS4 już ograłem, jednak jak nie grałeś nigdy na PS4 to PS5 to idealny zakup tymbardziej, że w ramach PS Plus masz dostęp do świetnych gierek ze wstecznej kompatybilności, koszt takie abonamentu za rok to ok 150zł jak przycebulisz a oficjalnie to 220zł co i tak jest super ceną wzamian za God Of War The lst of us itd.
@Angmac: No właśnie nie zgodzę się co do wykorzystania ficzerów Dualsense, w przeciwieństwie do jakichś sixaxisów na kiju tu nie trzeba wprowadzać żadnych zmian w designie gry, po prostu wystarczy dodać do wersji ps5 lepsze wibracje i adaptacyjne triggery
(wygląd czy kultura pracy to błahostki, które dla mnie nie mają żadnego znaczenia


@Ryszardzislaw: widać, że nigdy nie miałeś konsoli. Kultura pracy dopóki nie ma się tego sprzętu w pokoju faktycznie może wydawać się błahostką, ale uwierz nie jest. Odpalanie konsoli, która po włączeniu zmienia się w odkurzacz odbiera przyjemność w stopniu znacznym.

Co do wyboru konsoli. Chcesz grać w exy sony bieresz ps5, chcesz mieć opcję cebulowania(póki się nie skończy)/
@Ryszardzislaw: To jest pierwsza generacja, w której zastanawiałem się nad kupnem xboxa. Wniosek prosty: Microsoft - pomimo wielu gaf w tym roku - stworzył świetny produkt. Wybor jednak padł na PS5. Poniżej powody dlaczego:

1. Wiele wskazuje na to, ze Haptic Feedback i Adaptive Triggers będą w grach 3rd party. Co prawda, nie będą implementowane z taka dbałością o szczegóły jak w grach od Sony ale można założyć, ze niektórzy developerzy
@Bulburator: Co wskazuje, że kolejne ficzery padów będą wykorzystane? Pad od ps4 był kompletnie niewykorzystany prócz exclusivów w moim odczuciu. Możemy wierzyć, że wykorzystają pad ale może się to skończyć na Horizon i Spidermanie a za rok prócz exclusivów nie będzie pamiętał, że ten pad jakiś specjalny był. Tak jak touchpad to porażka.
@siej: Chodzi głównie o potencjał sprzedażowy. Zapytaj jakiegokolwiek gracza, jak bardzo cenił motion sensor lub touchpada w DualSense 4. To pierwsze skojarzy się z potrząsaniem latarką w TLOU2, a to drugie z włączaniem mapki lub ekwipunku. O ile pierwszy feature jest rewolucyjny, o tyle drugi od początku nie był niczym szczególnym.

Motion sensor nie bez powodu nie stał się popularny wśród producentów third party. Jest jeden, poważny problem: zmienia rozgrywkę. Wykorzystując
Nie ujmując Xboxowi, warto wspomnieć o tym, że Sony obecnie też ma problem: brak QuickResume. Doszliśmy w świecie gamingu do ciekawej sytuacji: w gry nie grają już tylko dzieciaki ale również rodzice. QuickResume eliminuje frustrację, gdzie z każdym przelączeniem gry, przez minutę widzisz logo producenta, wydawcy, studia, silnika gier, ziobrę, reklamę media expert.

I tu Sony ma pod górkę: bo jak nakłonić developerów do wykorzystania Activities? Jestem ciekawy, jak rozwiążą ten problem,
@Bulburator: gram w nowego AC na series x, uruchomienie konsoli i powrót do gry to jakieś 5s. nie mam nawet potrzeby zapisywania gry, po prostu wyłączam konsolę i włączam jak chcę. Zajebiste.
Touchpada deweloperzy wykorzystują jako po prostu przycisk- w gran tourismo było wielkim featurem wykorzystanie prawy|środek|lewy touchpad do kierunków. Myślę, że gracze preferowaliby dłuższy czas na baterii niż przebajerzony pad który jest niewykorzystywany w 80% gier. Boję się, że taki
@adam-wegrzyn: Tak, ps plus collection zdecydowanie jest kolejnym argumentem, który przeciąga mnie w stronę Sony. 150zł za dostęp do połowy (o ile nie większości) tych najlepszych exclusivów na PS4/PS5? Brzmi po prostu świetnie.

@hochland: Ja też kupuję tą konsolę w nadziei, że posłuży mi ona długie lata. Myślę, że nawet pominę 'następną generację' o ile ta nie wprowadzi czegoś naprawdę rewolucyjnego, a ta zakupiona teraz będzie mi dalej wiernie służyła.
@Ryszardzislaw: nie odbierz tego zle, ale strasznie dlugo sie rozwodzisz nad wyborem zabawki. telefony, pralki czy kola zimowe do samochodu tez tak dlugo wybierasz? :-) chlopie zanim ty ograsz wiedzmina to minie pol roku, kolejne 3 msiesiace zejdzie ci na rdr2 o cyberpunku nie wspominajac. ps5 i xsx to prawie identyczne sprzety, kup cokolwiek i zacznij grac! ps. no #!$%@? zazdroszcze przechodzenia wiedzmina3 po raz pierwszy, przygotuj sie na pustke w
@nobrain: Ja po prostu lubię dyskutować i rozpisywać się na tematy, które mnie interesują. :D Wybór konsoli jest tematem, który ostatnio całkowicie pochłania mój wolny czas, więc nie widzę nic złego w tym, żeby się trochę nad tym porozwodzić - zwłaszcza, że nie mam nic ciekawszego do roboty. ;)
Noo, wiele się już nasłuchałem o Wieśku 3 i nie mogę się doczekać, aż w końcu będę mógł zacząć w niego grać
@G_Addams: Hmm, wydawało mi się, że gdzieś widziałem zestawienie, w którym to xbox był trochę cichszy.. W zasadzie to nieistotne, te różnice są tak niewielkie (z resztą 40db wcale hałasem nazwać nie można, więc obie jak najbardziej na +), że nie mają większego znaczenia. Ale dziękuję za sprostowanie.
@Ryszardzislaw: Ja tam lubie kotlety. Mialem kilka freezow ale tak to calkiem spoko teraz 5h na xboxie przegralem i bez problemu konsola chlodna procz wylotu powietrza. Moim zdaniem trzeba kupic co ci odpowiada ale robienie z tego wiekszej filozofii jest e-e sony #!$%@? wielkoscia dysku i wycena napedu na 400zl. Mam ps4 ogram tam produkcje sony jak bede chcial. Kupna ps5 w ciagu najblizszych 2 lat nie widze, niech zapowiedza zmiane