Wpis z mikrobloga

@samjesteszajety: dziękuję :) Nie, nie mam piekarni, ale mysle nad tym intensywnie od pewnego czasu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak przedmówca piszesz o Vermoncie - czy to z książki Hamelmanna?

Co do świeżości to wiadomo ze pierwszego dnia jest niesamowitość ;p a następne juz mniej. Ale taki dwudniowy jest jeszcze ok, w trzydniowym juz skóra sie robi jak podeszwa ale środek dalej akceptowalny.
@ComboBreaker: jadę na wiedzy z neta, dopiero raczkuję. co do źródeł, to korzystam z wielu, trochę uczę się na własnych błędach.
pierwsze podejście do zakwasu było jakieś pół roku temu, ale skopałam sprawę i zamiast wody przegotowanej, dałam takiej z dzbanka filtrującego, wstawiłam zakwas do lodówki. bardzo szybko pojawiła się pleśń, więc dałam sobie spokój na jakiś czas. obecny zakwas wstawiłam jakiś miesiąc temu, po tygodniu przepięknie rósł, szczególnie że go
@ComboBreaker:
Hamelman, a poza tym to ostatnio dorwałem:

Bread Science The Chemistry and Craft of Making Bread - Emily Buehler

Flour water salt yeast : the fundamentals of artisan bread and pizza - Ken Forkish.

The Sourdough School. The ground-breaking guide to making gut-friendly bread - Vanessa Kimbell
@samjesteszajety: Ja tez głownie net - YouTube i (czego bym się nie spodziewał) instagram. Masę przydatnych wiadomości stamtąd wyciągnąłem. Wiem ze na fb jest grupa, ale fb nie używam.

Do chlebów używam wody z dzbanka filtrujacego zazwyczaj, do dokarmiania rożnie, ale cześciej chyba przegotowana.
A to jakie ilości zakwasu produkujesz? Tez miałem ten problem na początku, ze powstawały tego litry. Teraz ten stojący na blacie w kuchni to 2g zakwasu, 5
@ComboBreaker: Bread Science jest mega, wszystkie procesu zachodzące w chlebie sa wyjaśnione. Tutaj fragment na temat glutenu - zawsze mnie zastanawiało czemu trzeba zostawić ciasto, zeby sie zrelaksowalo ( ͡° ʖ̯ ͡°) a wtedy po prostu rozrywają sie połączenia w sieci glutenowej ( ͡º ͜ʖ͡º) przez co białka mogą sie lepiej ułożyć i „rozciągnąć” ( )
Pobierz
źródło: comment_1605299425xunivwsC7FvYDZRZaBLAml.jpg
Do chlebów używam wody z dzbanka filtrujacego zazwyczaj, do dokarmiania rożnie, ale cześciej chyba przegotowana.

A to jakie ilości zakwasu produkujesz? Tez miałem ten problem na początku, ze powstawały tego litry. Teraz ten stojący na blacie w kuchni to 2g zakwasu, 5 maki i 5 wody :)


@ComboBreaker: teraz piekę tego tatterowca, a idzie do niego 400g zakwasu, więc mam dwa słoiki :D robię systematycznie, bo też dla teściów idzie, także