Wpis z mikrobloga

Miesiąc temu założyłam swoją firmę - jednoosobową, zajmuję się projektowaniem ogrodów. Doprowadził do tego w pewnym sensie #wykopefekt.

Rok temu napisałam na wykopie wpis o tym, że pewne biuro architektury krajobrazu chciało mnie zatrudnić "na czarno". Ogólnie sytuacja na rynku pracy w tej branży nie jest ciekawa, a dominuje podejście do biznesu typowego janusza. Mireczki w komentarzach utwierdziły mnie w przekonaniu, że tak pracować się nie godzi. Jednocześnie wpis trafił do gorących, kilku Mireczków odezwało się do mnie i zamówiło projekt ogrodu, zaczęłam je tutaj publikować i zyskiwać kolejnych klientów, w międzyczasie wpadały też jakieś zamówienia poprzez ogłoszenie na olx, homebooku, przez moje social media... No i tak się stało, że w październiku mogłam otworzyć firmę.

Taka praca otworzyła mi też oczy na perfidne januszostwo jakie tkwi w oferowaniu pracy "na czarno", bo istnieje mnóstwo różnych sposobów na zatrudnienie kogoś. Dlatego składam #oswiadczenie że nigdy nikogo nie "zatrudnię" na czarno ani nie będę przyjmować studentów na bezpłatne praktyki - za pracę należy się szacunek i wynagrodzenie.

Pic rel to projekt ogrodu, nad którym właśnie pracuję, a w komentarzach wizualizacje.
Można życzyć mi powodzenia w utrzymaniu firmy gdy skończy się mały zus ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#architektura #ogrodnictwo #projektowanie #budujzwykopem
Pobierz kjut_dziewczynka - Miesiąc temu założyłam swoją firmę - jednoosobową, zajmuję się pro...
źródło: comment_16052908161yx7OUCAD7Lmgdtj2CCaZQ.jpg
  • 198
@buraczanymariaczi na pewno to się mocno zmieniło na przestrzeni lat. Odręczne rysunki są rzadkością, a czołowi projektanci korzystają z wizualizacji w Lumionie. Ale myślę że niedługo takie odręczne rysunki zyskają mocno na wartości i to za nie ludzie będą dodatkowo dopłacać, także warto te umiejętność rysowania mieć :3
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kjut_dziewczynka: to będziesz miała problem. Znaczy zrozunmmy się, masz zdrowe podejście tylko nie znasz niewykwalifikowanego robola w tym krsju, a zakładam że jakichś mieć będziesz musiała mieć do samej realizacji projektów i machania łopata.
Problem z takimi ludźmi jest taki, że bardzo często chcą pracować na czarno. Dlaczego? Bo tak dostaną więcej pieniędzy, bo są alimenciarzami, lub mają komorników i chcą ukryć dochody, bo mają problem z uzywkaki i najlepiej płacić
@Szaraban: Bo papier przyjmie wszystko. Jako szkółkarz, ogrodnik, kiedyś projektant a teraz głównie wykonawca ogrodów mam w tej dziedzinie ponad 15 letnie doświadczenie :) Ja przestałem rysować. To nie ma sensu. Ludzie płacą za projekt a jak później się rozstawi rośliny - pojawia się zgrzyt. Uważam, że osoba po studiach - architektura krajobrazu - gdzie jest duży nacisk na oświetlenie, ścieżki, architekturę ogrodową - powinna współpracować z ogodnikiem, który będzie dobierał
@kjut_dziewczynka Właśnie dlatego nas tak w szkole katowali tym rysowaniem i tym by nabyć umiejętność uchwycenia detali roślin oraz tego co jest największym ich walorem dekoracyjnym. Tragedia jednym słowem jak się spędzało parę godzin dziennie rysując ciągle te same rośliny :)
@kjut_dziewczynka: Powodzenia i zdrowe podejście!
Ten projekt jednak wygląda jakby ktoś losowo napaćkał elementy z Simsów. Za dużo kwiatów przed wejściem w tym dosłowne rondo na środku. Z tyłu ta ilość niezagospodarowanej trawy to pewnie zachcianka właściciela ale ten kontrast frontu i tyłu dziwnie wygląda.
@kjut_dziewczynka: > po pierwszym miesiącu działalności zarobiłam 3k, ale ja jeszcze nie płacę podatku dochodowego, nie płacę Vatu, a ZUS na razie wynosi 360 zł. Zabawa zacznie się za dwa lata gdy będzie duży zus. <

Chyba coś mi umknęło jak sam zakładałem firmę,
Jak to nie płacisz dochodowego i VAT?
W jaki sposób się rozliczasz?
Na jakiej podstawie prowadzisz działalność?
Niestety w moim przypadku ta zabawa zaczyna się od stycznia
@RS90 nie każdy rodzaj działalności musi płacić VAT, mam mniej niż 26 lat więc na razie podatku dochodowego nie płaciłam. Mam od tego księgową w każdym razie, ona mi mówi ile mam zapłacić a ja tylko przelewam xd
@kjut_dziewczynka: całkiem zapomniałem o tym zwolnieniu, niestety przy założeniu działalności miałem 28 to jedyną ulgą to była ulga na start oraz mały ZUS.
Teraz jestem na ryczałcie, jeszcze mi się to opłaca że względu na opodatkowanie 8.5% niestety od przychodów. Ale jest to dobre ze względu na stosunkowo jeszcze niskie koszty usług jakie świadczę, aczkolwiek w miarę już dwu letniej działalności zaplecze maszynowe ciągle się powiększa.

Dwa lata wydaje się długim