Wpis z mikrobloga

Oddawanie osocza po raz pierwszy.

Widziałem kilka pytań jak wygląda oddanie osocza krok po kroku, jako że dzisiaj mam to za sobą chciałem się z Wami podzielić informacjami co i jak.
Umówiłem się wcześniej w rckik, odczekalem miesiąc po zakończeniu izolacji i napisałem do nich maila w którym zawarłem swoje dane i dołączyłem wynik pozytywnego testu covidowego jako potwierdzenia że przechodziłem to gówno. W wiadomości zwrotnej była data i godzina kiedy mam się zgłosić i informacja żeby dzień przed i w dniu donacji porządnie się nawodnic a w dniu donacji być po porządnym śniadaniu.

W dzień donacji przyszedłem na miejsce i w pierwszej kolejności pomiar temperatury i ankieta o ewentualnych chorobach przewlekłych, lekarstwach itp tematach, które mogłyby przekreslic szansę na oddawanie.
Następnie kontrola żył, pobranie krwi do badań morfologia, grupa krwi, hemoglobiny itp.
Kolejny punkt to wywiad z lekarzem, osluchanie i pomiar ciśnienia.

Czas na wielki finał czyli donacje.
Pani psika octeniseptem i czymś jeszcze w zgieciu ręki, gdzie będzie się wkluwac, nie wiem co to był ten drugi psikacz ale w mojej głowie musiało byc to coś znieczulajacego bo samo wklucie mimo tak dużej igły nie było bolesne.
I teraz..
Najpierw pobiera trochę krwi do maszyny, później odwirowuje osocze, które zbiera się w woreczku, następnie reszta krwi zostaje przetoczona z powrotem do organizmu (w tym momencie nie można zaciskac pięści, tylko trzymać luźno rękę).
Żeby uzbierać 700ml potrzebne są 4 takie cykle, które trwają w sumie około 35minut.

Po wszystkim dostaje się papier/usprawiedliwienie do pracy, pakiet 10 czekolad i spełniony dobry uczynek.

#osocze #krwiodawstwo #koronawirus #covid19
Qrier - Oddawanie osocza po raz pierwszy.

Widziałem kilka pytań jak wygląda oddanie ...

źródło: comment_1606503775gege4UxH8XVOTmZD3oSouN.jpg

Pobierz
  • 16
via Android
  • 0
@AVATARKUBA122 wiesz... Jedyne igły z jakimi miałem do tej pory do czynienia to takie malutkie jak do pobrania kapki krwi do morfologii więc wszystko ponad to robi na mnie wrażenie ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@Qrier: A to zrozumiałe :D teraz wiesz że nie ma się czego bać :D Jeżeli masz możliwość (i grupę inną niż AB+ :(- jej mają zawsze pełno) to zachęcam oddawać :D

Ja mam o tyle problem że mam AB+ i slabo widoczne żyły więc krew leci jak by kot płakał xD na krwi siedziałem nieraz po 20-30 minut, osocze bym oddawał z godzinę xD
via Android
  • 0
@klinQQ Tak, czytałem te wyniki.. Ale narazie podchodzę do tego z dystansem ponieważ jest to póki co jedno badanie, próbka też nie jest jakaś oszałamiająca a do tego terapia osoczem wciąż jest w użyciu więc na pewno się przyda ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@Qrier: w tamtym tyg byłem na Saskiej w Warszawie i oddałem osocze. Teraz otrzymałem smsa że niestety ilość przeciwciał jest u mnie za mała i że mam już osocza nie oddawać.