Wpis z mikrobloga

A więc zgodnie z plotkami Platforma zdecydowała się zagłosować w senacie przeciwko polskim przedsiębiorcom, w tym przypadku lokalom gastronomicznym, doprowadzając do odrzucenia poprawki. Sprawa dotyczyła ustanowienia maksymalnej marży dla pośredników, które zostały wywindowane maksymalnie, nawet do 50% wartości zamówienia. W realiach pandemicznych realizowanie zamówień na wynos jest jedyną opcją, aby takowe biznesy przetrwały, a więc chcąc-nie chcąc muszą godzić się na te barbarzyńskie warunki. Warunki, których szkodliwość zauważono nawet w tak uwielbianych w środowiskach liberalnych USA, gdzie w niektórych miastach jak np. Nowy Jork wprowadzono taki rodzaj wsparcia dla drobnych przedsiębiorców.

Czemu drobni przedsiębiorcy także są potrzebni? Uważam, że pozytywnie wpływa to na rynek, zwłaszcza w realiach liberalnych. Przedsiębiorcy działając na równych zasadach mogą jedynie rywalizować jakością swoich wyrobów, a więc konkurują o przychylność konsumenta i tylko od tego jak konkurencyjne mają wyroby i od tego jak bardzo się starają, jak ciężko pracują zależy ich zysk.

Konsument ma więc lepsze wyroby, ale i większy wybór. W przypadku braku takowych przedsiębiorców wkrótce obudzimy się w świecie, że na każdym rogu będą jedynie sieciówki: McDonalds, KFC. Trudno sprawić, by mały lokal mógł konkurować ceną z ogromną korporacją, gdy kłody pod nogi są tak bardzo podkładane na każdym kroku.

Niszczenie drobnych przedsiębiorców nikomu nie pomoże i jest wypaczeniem tego czym liberalizm powinien być, a w wielu przypadkach może doprowadzić do ukształtowania się monopolistów, którzy będą mogli robić co chcą i od ich łaski/niełaski będzie zależało nasze życie. Jest to trochę pesymistyczna wizja świata.

Oczywiście jest też drugi aspekt - pracowniczy. Nie jest tajemnicą, że zazwyczaj straty w przedsiębiorstwach odbijają się na szeregowych pracownikach. O tym powiedziano w czasie tej pandemii już wiele, więc nie będę się dublował.

Mały apel - PO i PiS są przeciwko polskiemu biznesowi i pokazują ponownie, że państwo jest silne wobec słabych i słabe, wobec silnych. Ale chociaż my okażmy solidarność i zamówmy coś z naszej ulubionej restauracji, która jest w kiepskiej sytuacji. Przez formularz na stronie, osobiście, telefonicznie - to nie ma znaczenia, istotne, aby jak najwięcej z kwoty, którą chcemy przeznaczyć na potrawę trafiła do kieszeni pracowników. Właśnie tych pracowników, którzy są pasjonatami i wkładają całe swoje serce, aby nam smakowało.

Tutaj też warto wspomnieć o roli #konfederacja. Oni co prawda senatorów nie mają, ale stanowisko raczej w tej sprawie mają klarowne. A czy to nie Pan Dziambor gloryfikował właśnie drobnych przedsiębiorców i mówił jak to bardzo Konfederacja ich wspiera? Pochwalcie się swoim pomysłem jak ochronić lokalne biznesy! Bo obawiam się, że obniżka podatków, o której tak często mówicie albo "uwolnienie gospodarki" nie rozwiążą tego problemu, który najbardziej gnębi tych maluczkich.


PS.: Przypomnę, że opozycja ma w senacie większość. A więc miała okazję realnie postawić się PiSowi, porzucając tłumaczenie "nic nie możemy, bo PiS ma większość, więc będziemy leżeć i pisać na fejsbuczku" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

PS2.: Na foto pyszne #ramen na wynos z Vegan Ramen Shop, jak ktoś mieszka w Warszawie polecam :D

#neuropa #bekazlibka #sejm #polityka #bekazpo #gastronomia #lewica #razem #korwin #bekazkorwina #bekazkonfederacji #wolnyrynek #liberalizm #libertarianizm
@Nox_ @Koliat @natxd
GoddamnElectric - A więc zgodnie z plotkami Platforma zdecydowała się zagłosować w se...

źródło: comment_16065668271SlDWEyA0toBRZA5OBZLjS.jpg

Pobierz
  • 48
  • Odpowiedz
Tutaj też warto wspomnieć o roli #konfederacja. Oni co prawda senatorów nie mają, ale stanowisko raczej w tej sprawie mają klarowne. A czy to nie Pan Dziambor gloryfikował właśnie drobnych przedsiębiorców i mówił jak to bardzo Konfederacja ich wspiera? Pochwalcie się swoim pomysłem jak ochronić lokalne biznesy!


@GoddamnElectric: Jak zwykle - żeby #!$%@?ć się do Konfy, trzeba maksymalnie #!$%@?ć logikę.
Konfa jako jedyna partia namiętnie głosuje przeciwko obostrzeniom, więc gdyby
  • Odpowiedz
@GoddamnElectric: Kiedyś na wszystko były ceny regulowane przez rząd. Tylko towarów nie było. A jak ktoś sprzedawał towar za cenę wyższą to szedł do pierdla jako spekulant. Dopóki rząd sam nie wpadł na pomysł, że może przejąc tę działkę. I wtedy obok sklepów zwykłych z cenami regulowanymi powstały sklepy specjalne z cenami komercyjnymi (cena regulowana x 3). Może ta opozycja głosowała nie przeciwko przedsiębiorcom tylko przeciwko czemuś innemu?
  • Odpowiedz
Swoją drogą ironia losu, że socjalista poucza liberałów dlaczego warto, by firmy ze sobą konkurowały, albo czemu konsument powinien mieć duży wybór


@GoddamnElectric: no przecież ma. Można korzystać z apki a można zamówić telefonicznie.

Razem nie chodzi o przedsiębiorców tylko o kolejne zbędne regulacje które będą wiązać ręce małym firmom które próbowałyby rzucić wyzwanie pyszne.pl czy ubereatsowi.
  • Odpowiedz
@czynastolatek: Uważasz, że restauratorzy nie ponieśliby strat spowodowanych pandemią, gdyby nie było obostrzeń, a ludzie jak nigdy nic gnieździliby się przy małych stolikach? Muszę Cię rozczarować - sam fakt obecności wirusa i zalecenia dot. siedzenia w domu akurat nie ma związku z rządem. Znaczy ma o tyle, że wiele biznesów zostało zamkniętych zbyt pochopnie, a rząd nie zaoferował doświadczonym kryzysem przedsiębiorcom wsparcia - tutaj pełna zgoda. Ale nie róbmy fikołka, że
  • Odpowiedz
Uważasz, że restauratorzy nie ponieśliby strat spowodowanych pandemią, gdyby nie było obostrzeń, a ludzie jak nigdy nic gnieździliby się przy małych stolikach?

@GoddamnElectric: Nie.

Podkreślę, że programem wsparcia przedsiębiorców i czymś, co ułatwi im życie potencjalnie była ta poprawka.

Regulowanie gospodarki zawsze kończy się tak samo - o czymś regulator nie pomyślał, czegoś nie policzył i ostatecznie jest gorzej niż było.
Dlatego liberałowie - z któymi ty nie masz nic wspólnego
  • Odpowiedz
To powiedz mi - dlaczego przedsiębiorcy, Ci którzy realnie prowadzą biznesy, mają inną opinię w tym zakresie? Nie wiedzą co dla nich najlepsze? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@GoddamnElectric: gdyby mieli inna opinie to nie korzystaliby z tych partnerstw.
Czyny nie słowa.
  • Odpowiedz
@GoddamnElectric: gdyby nie ci źli pośrednicy to restauracje już dawno by splajtowały bo mało komu chiałoby się przeglądać tysiąca stron pojedynczych restauracji. Ale o tym mądrzejsze nie wspominać, że dzięki temu, że platformom udało się przekonać ludzi do zamawiania on-line jest jakikolwiek ruch w restauracjach.
Ktoś wpadł na dobry pomysł, zainwestował pieniądze w infrasturkturę, aplikacje i stronę i pobiera za to opłatę. Jeśli stawki są tak niekorzystne dla restauracji to niech
  • Odpowiedz
@ImInLoveWithTheCoco: Wydaje mi się, że o tym wspomniałem powyżej. Stoją przed wyborem - albo ich biznes ledwo zipie, ale trwa kosztem haraczu, albo olewają platformy i upadają. Zjawisko monopolizmu jest dobrze opisane, wiesz na pewno z czym to się wiąże. Jakbyś miał np. w swoim mieście jedną jedyną piekarnię, a ona wprowadziła stawkę 30 zł za chleb, to jeśli chciałbyś kupić chleb, także musiałbyś tyle zapłacić. Czy byłbyś wtedy hipokrytą? No
  • Odpowiedz
@czynastolatek: Za ukróceniem dominacji dużych korporacji. To jest chyba naturalne, że nawet najlepszy, najlepiej zarządzany sklep spożywczy przez najlepszego kapitalistę w małej miejscowości nie ma cienia szansy, aby nawiązać konkurencję np. z Biedronką, którą wybudowano naprzeciwko jego biznesu. No po prostu nie jest w stanie zaoferować tak tanich produktów.
  • Odpowiedz
@GoddamnElectric: jeśli piekarnia wprowadziłaby cenę 30 złotych za chleb to zaraz na wolnym rynku pojawiłaby się alternatyw w postaci chleba za 28,5 złotego z dowozem do domu z miasta obok i tak potężna marża po prostu popchnęłaby konkurencję do tego poziomu, że chleb znowu kosztowałby 5 zł.

Możliwe jest, że i 30% to skandal (z drugiej strony takie pyszne pl musi wydać krocie na marketing z którego pośrednio korzystają restauratorzy), ale
  • Odpowiedz