Wpis z mikrobloga

Dniepr(opietrowsk) raz jeszcze, czyli o mocnej wystawie Muzeum Holokaustu.

Co można zrobić z pieniędzmi będąc ukraińskim oligarchą? Bardzo wiele rzeczy, ma się rozumieć. Na przykład zbudować największe na świecie centrum kultury żydowskiej. Ależ tu jest miejsca na tropienie spisków! Ale ja spiski wolę odłożyć na bok i pogadać o tym gdzie byłem i co widziałem. Czyli o Centrum Kultury Menora, znajdującym się w ukraińskim Dnieprze.

Centrum Menora to inicjatywa dwóch oligarchów pochodzących spod Dniepropietrowska - Ihora Kołomojskiego i Hennadija Boholubowa. W Polsce bardziej znany jest ten pierwszy. A przynajmniej bardziej znany fanom piłki nożnej - bo swego czasu był sponsorem nieistniejącego już dzisiaj klubu Dnipro Dniepropietrowsk. Poza tym dwaj panowie założyli m.in. Privat Bank i inwestowali w tak przyziemne branże jak media i lotnictwo.

Zbudowany w kształcie żydowskiego świecznika budynek zawiera m.in. centra konferencyjne, restauracje, sklepy oraz hotel. No i Muzeum Pamięci Żydowskiej i Holokaustu, które zaciekawiło mnie najbardziej. To bardzo solidna, przygotowana na europejskim poziomie wystawa, która opowiada dwie historie. Pierwsza to dzieje Żydów ukraińskich przed Holokaustem. Umiejscowienie tej opowieści w Dnieprze nie jest przypadkowe, bo do czasów II wojny światowej wyznawcy judaizmu stanowili ponad 20% mieszkańców miasta.

Druga historia to Holokaust, w ujęciu zarówno lokalnym, jak i globalnym. Oczywiście jak wszędzie na Wschodzie można tam poczuć wstawki ideologiczne (fragment o kolaboracji z nazistami "o dziwo" pomija wątki ukraińskie), ale całość została zrealizowana na fascynującym poziomie technicznym i artystycznym. Elementy historyczne (twórcy nie bali się umieścić wielkiego wizerunku Hitlera czy kopii napisu "Arbeit Macht Frei") przeplatają się z instalacjami artystycznymi. A po wszystkim można skoczyć do odrestaurowanej XIX-wiecznej synagogi albo zjeść coś koszernego.

Oczywiście jeśli ktoś się zastanawia - obaj wspomniani oligarchowie są pochodzenia żydowskiego i aktywnie działają na rzecz mniejszości żydowskiej w Ukrainie, więc pomysł na inwestycję nie wziął się znikąd.

mój tag -> #zapiskieuropejskie

Jeśli Was zainteresowałem, to raz jeszcze zapraszam do pełnej relacji z Dniepru, którą wrzuciłem tutaj :)

#historia #podroze #podrozujzwykopem #ukraina #judaizm #ciekawostki
sull1v4n - Dniepr(opietrowsk) raz jeszcze, czyli o mocnej wystawie Muzeum Holokaustu....

źródło: comment_1607434261FfYv20Q01uUwLE1WDVtKxI.jpg

Pobierz
  • 2