Wpis z mikrobloga

Po niemal 10 godzinach grania mogę się wreszcie nieco wypowiedzieć o Cyberpunku. Na początek od razu podkreślam - nie jestem szczególnie wymagającym graczem i nie mam wprawnego oka, które widzi najmniejsze uchybienia w detalach czy najdrobniejsze glicze, dlatego napiszę jak to wygląda z perspektywy takiego gracza jak ja. A więc na początek co mi się podoba:
1. Fajny, ciekawie zbudowany świat
2. Strzelanie i walka wręcz/bronią białą daje mi jakąś taką dziwną satysfakcję
3. Ciekawie poprowadzone zadania i charakterne postacie
4. Rozwijanie postaci i mnóstwo broni oraz ulepszeń
5. Elementy ubioru robiące za pancerz
6. Możliwość rozwiązywania zadań na różne sposoby

Natomiast co niestety na minus:
1. Bugi, bugi, bugi. Zwykle nie zwracam uwagi na jakieś pojedyncze potknięcia, ale tutaj to jest totalna masakra - od postaci beztrosko przechodzących przez mojego bohatera lub samochody, poprzez znikające dialogi (wielokrotnie pojawiały mi się opcje dialogowe na sekundę, po czym znikały i już nie chciały za nic w świecie wrócić), npc teleportujące się nagle do próżni (po prostu znikali z ulic), samochody reagujące jakby zrobione były z kauczuku, aż po takie babole jak pojawiająca się karta broni przy podnoszeniu jej z ziemi, która została mi na ekranie aż do ponownego uruchomienia gry
2. Wydaje mi się, że po patchu 1.0.4.0 jest dużo gorzej z płynnością rozgrywki niż wcześniej (co mnie dziwi, bo widzę, że wiele osób chwali najnowszy patch). Otóż na XSX (gram na trybie wydajności) pojedyncze ścinki miałem tylko wtedy jak dużo działo się ekranie, a teraz co jakiś czas (nawet w czasie zwykłej eksploracji pieszej) odczuwam spadki fps i jest już zwyczajnie niekomfortowo grać
3. Chaos chaos chaos. Wiem, to już jest mocno dyskusyjne, bo może zwyczajnie się starzeję, ale jakoś nie potrafię ogarnąć tych wszystkich mechanik, są jak dla mnie zwyczajnie nieprzystępne
4. Grafika jest zwyczajnie rozmyta niezależnie od tego co próbuję zrobić - przełączałem już na tryb lepszej grafiki, wyłączałem ziarna, efekty głębi i inne cuda i... jest tragedia. Mimo tego, że gram na telewizorze 1080p obraz w tle jest totalnie nieostry, rozmyty jakby renderowane w 480p (pierwszy plan jest ok)

To na razie wszystko, co mogę napisać po tej niewielkiej ilości godzin spędzonych w grze. Póki co oceniłbym ją na około 5.5-6.5/10. Niestety, zawiodłem się na tej grze, mam nadzieję, że w niedługim czasie ogarną te bugi, dropy fps i problemy z grafiką, to będę wniebowzięty. Póki co - mocny średniak.

Na koniec jeszcze raz podkreślam - to żadna recenzja, tylko moja subiektywna opinia, póki co troszeczkę żałuję wydanych pieniędzy, ale łudzę się, że będzie jak z No Man’s Sky - gdzie z g... udało się zrobić całkiem niezłą grę.
#xbox #cyberpunk2077
  • 15
@PhoenixPneuma: A jakie to ma znaczenie? Odpalam inne gry i obraz jest ostry jak należy, a tutaj zupełnie jak na youtubie, kiedy odpalę letsplay w 480p. Cały czas piszę o tle, wszystko co na pierwszym planie jest mega ostre i wyraźne.
@Pust3lnick hmmm to moze na konsolach tak robia bo inaczej gpu nie wyrobi. No ma znaczenie ogromne jaki tv bo sie rozmywa obraz coraz mocniej im wiekszy tv jest.

Na PC wszystko cudne jest na ultra to ewidentnie next gen grafika. Gram 1440p ultra wszystko
@PhoenixPneuma: No tu się zgodzę, ale jeszcze raz podkreślam - problem występuje TYLKO w tej grze i TYLKO w tle. Więc tak jak pisałeś na początku - raczej będzie to wina samego CDPR i tego, że skopali optymalizację i musieli się takimi sposobami ratować.
@Kuba246: Tak ma być, bo optymalizacja na konsolach leży. Drugi raz będę pamiętał świętą zasadę - „Remember, no preorders”. Chyba że niedługo poprawią to wszystko co dziś kłuje w oczy.
@Pust3lnick hmmm pytanie na ile cdp skopal optymalizacje a na ile ms dostarczyl za pozno nowe sdk (narzedzia dev). A na ile po prostu nawet nowe konsole nie daja rady z open world. Ciezko powiedziec jakie sa fakty niestety dla uzytkownikow konsol to na PC zawsze masz gwarantowana najlepsza zabawe. Tyle ze PC to minimim 6.5k a jeszcze trzeba doliczyc peryferia rozne itp
Chaos chaos chaos. Wiem, to już jest mocno dyskusyjne, bo może zwyczajnie się starzeję, ale jakoś nie potrafię ogarnąć tych wszystkich mechanik, są jak dla mnie zwyczajnie nieprzystępne


@Pust3lnick: to akurat norma, nigdy w RPG nie ogarniesz wszystkiego grając za pierwszym razem bez poradników, etc.
@Pust3lnick: Wybacz, nie doczytałem. W takim razie hmm, próbowałeś w telewizorze czy na czym grasz zwiększyć wyostrzenie? Bo jak w sterowniku karty graficznej się dodatkowo wyostrzy to wygląda to znacznie lepiej, nawet z włączonym TAA, więc może na TV czy monitorze będzie lepiej.
@Pust3lnick: odniosłem podobnie wrażenie jeżeli chodzi o performance. Szybka jazda po night city to natychmiastowy spadek fps. Poruszanie sie po mieście przy duzej ilości npc? To samo. Ja odpuszczamy calkiem i poczekam az, będzie stale 60fps na XSX. Zakładam jednak, ze to dopiero z next gen patch, czyli Q4 2021 ;) nie czaje jednak jednej rzeczy, komentarzy innych o stałych 60fps na XSX (ʘʘ) Raczej niemożliwe, zeby