Wpis z mikrobloga

@Erk700 nie ma co, wielkie zaskoczenie. Dogmaty są wprowadzane przez hierarchów kk, tłumaczone jest to tym, że w czasie soborów są natchnieni duchem świętym i mogą podejmować takie decyzje.
Obrazek ewidentnie sugeruje, że ten fakt pomija się przy nauczaniu religii podając ustalenia soborów i dogmaty wiary tak jakby były obecne od początków nauki kościoła (czy to prawda czy nie, nie wnikam).
Nie wiem czy Ty pisząc, że uznawany był wcześniej chciałeś zasugerować,
@Piesa: Zanim coś zostanie zdefiniowane jako dogmat przetaczają się dyskusje i rozważania, św. Tomasz jest tutaj przykładem, jak długo mogą się odbywać.
Wcześniej powiedziałem, że dopóki coś nie zostanie dogmatem to mogą się pojawiać różne zdania, późniejsze wprowadzenie świadczy tym bardziej o tym, że dane zdanie jest zgodne z nauką Kościoła.
@janusz_z_czarnolasu: Od (stosunkowo) niedawna rodzą się dzieci poczęte sztucznie. Dogmat został ogłoszony (ponowienie stosunkowo) niedługo od odkrycia komórki jajowej. Pismo Święte w dzisiejszych czasach, z naszym poziomem wiedzy i zrozumienia świata wyglądało by inaczej. Dla zwolenników koncepcji boga jako przedstawiciela pozaziemskiej cywilizacji ten dogmat nie jest w ogóle konktrowersyjny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@sredni_szu: Dla niektórych pierdoły, dla innych kolejne kamyczki na górze wątpliwości.
Mało który katolik np jest w stanie podać różnicę między dogmatami a prawami wiary, mało kto rozumie sposób tworzenia jednych i drugich. Wiara to trochę wydmuszka, a propagatorzy tej wiary nie chcą poprawiać tego stanu rzeczy bo mógłby być im nie na ręce. Trudno jest wierzyć świadomie.
@janusz_z_czarnolasu Nie mogę z tego, zbiera się grono zwykłych ludzi tylko ubranych w jakieś kolorowe ciuszki i nagle w magiczny sposób stwierdzają ze 100% pewnością co działo się 1500 czy 2000 lat temu. Nie potrzeba żadnych badań historycznych i archeologicznych, podumają i mają już gotową odpowiedź podaną na tacy, którą już nigdy nie można zakwestionować. Szkoda, że nie potrafią wyjaśnić jakichś tajemnic na temat Wojny Peloponezkiej, budowy piramid albo Marka Antoniusza i