Wpis z mikrobloga

Czy byłoby zainteresowanie w prowadzeniu publicznego portfela giełdowego?
W tym roku chce zrealizować mój nowy pomysł i kolejną "nogę" zabezpieczenia finansowego.
Planuje zakup ETF na SP500 kwotowanych w USD na giełdzie nowojorskiej (w kolejnych latach także ekspozycja na inne rynki). Czy jest ktoś zainteresowany tym, dlaczego i jak to zrobić? Planuje pod tagiem #pasywnyinwestor wrzucać tylko raporty wyników (coś jak dziennik tradera). Jak byłoby zainteresowanie mógłbym opisać bardziej szczegółowo motywy oraz jak zrobić to samemu.
Wstępne zasady:
1) Zakładam IKZE i wpłacam limit roczny zawsze raz do roku.
2) Przewalutowuje na USD/EUR
3) kupuje ETFy raz do roku (przełom listopada i grudnia) lub dwa razy do roku (drugim terminem czerwiec/lipiec).
4) Co miesiąc lub kwartał publikuje wyniki
5) Sugerowany czas trwania inwestowania to 20 lat, ale pierwsza weryfikacja zasadności po 2-3 latach i podjęcie decyzji o ewentualnym zaniechaniu / kontynowaniu projektu.

#pociagdozyskow #gielda #inwestowanie #pieniadze #oszczedzanie #ike #ikze
  • 28
@solar: według mnie tak (zdjęcie z mojego rachunku na koncie IKZE). Poza tym na stronach BOSSA jest także takie potwierdzenie:
https://blogi.bossa.pl/2019/11/22/z-ike-i-ikze-w-bossa-na-zagraniczne-rynki/

@Akman: to są fizycznie osobne konta z innym numerem rachunku. Ja teraz mam 3 czyli zwykłe / IKE oraz IKZE. Każde z nich niezależnie może mieć odblokowany dostęp do zagranicy lub nie.
Pobierz szcz33pan - @solar: według mnie tak (zdjęcie z mojego rachunku na koncie IKZE). Poza ...
źródło: comment_1608588844oWjs88vWi5RIJcuAzmrebr.jpg
@wilku88: dokładnie znam specyfiki związane z inwestowaniem na rynkach zagranicznych. Tu w tym konkretnym portfelu to jest buy & forget. Mam aktywne konto IKE gdzie sam podejmuje decyzje o zakupach i sprzedaży, tu chcę na koncie IKZE aby to było niezależne ode mnie.
@szcz33pan: no trochę się rozpędzili

"gdy na rachunku nominowanym w PLN kupiliśmy papiery za walutę (np. USD) i przy sprzedaży chcemy na rachunek dostać walutę, a nie PLN, prowizja za taką operację wyniesie 149 PLN."

dlatego jak piszesz, wybrałeś przewalutowanie jednorazowe i trzymanie na koncie walutowym?