Wpis z mikrobloga

Pokaż polityku co masz w portfeliku...W ramach podsumowywania naszych tegorocznych działań, wracamy do przyglądania się składanym przez nas w tym roku wnioskom. Jeden w pierwszych dotyczył tego, jak powstawałaustawa o jawności majątków rodzin polityków. Zdziwiło nas na przykład, dlaczego ustawa rządowa trafiła do Sejmu nim wyszła z rządu. Zastanawiało nas także, kto zaproponował bardzo restrykcyjne i praktycznie niemożliwe do zastosowania zasady rozliczania majątku rodzin polityków. Przez te zasady ustawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego.

W maju 2019 roku wyszło na jaw, że premier Mateusz Morawiecki kupił po preferencyjnej cenie działkę od Kościoła i nie wykazał jej w oświadczeniu majątkowym, ponieważ została przepisana na jego żonę. Rząd, chcąc zapewne ratować sytuację, zaproponował w ekspresowym tempie projekt ustawy zapewniającej jawność "level hard". Politycy mieliby ujawniać nie tylko majątki swoje, ale też żon i dzieci. Kto stał za ustawą? Jacek Sasin. Tego jednak dowiedzieliśmy się dopiero po 2 miesiącach czekania na odpowiedź na nasz wniosek.

Ustawa oczywiście nie weszła w życie, Prezydent skierował ją do TK, gdzie sobie grzecznie czeka. Więcej w tekście na naszej stronie ▶ www.siecobywatelska.pl
_

Wołam:

@Bielecki @wykopowicz_z_kobierzyna @syn_kolezanki_twojej_starej @Sababukin @wcale_mnie_tu_nie_bylo
@SpalonyHeretyk @adam-dobrawy @Croises @PanHeniek45 @MandarynWspanialy @iPhoneMaster @moxie
@Ipsy @Borat1991 @login-jest-zajety @matkaPewnegoMirka

_
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #sasin #morawiecki #trybunalkonstytucyjny
  • 32
@adam-dobrawy: pewien jesteś? ( ͡º ͜ʖ͡º) Nasze doświadczenia z politykami i ich podejściem do jawności są, jak z resztą wiesz, różne, ale nie ryzykowalibyśmy twierdzenia, że większość z nich nie obawia się jawności. Na pewno nie w przypadku, kiedy chodzi o ich osobistą jawność. Co innego, kiedy mowa o przejrzystości działania kogoś innego ( ͡ ͜ʖ ͡)
Ja coś czuję, że ta ustawa szybciutko wejdzie w życie gdy tylko opozycja zdobędzie władzę.


@pablosik: skoro prezydent skierował ją do tzw. TK mgr Julii Przyłębskiej to rząd nic już nie może zrobić z tym konkretnym tekstem ustawy. Jedyna opcja to uchwalanie kolejnej ustawy, ale to już gwałcenie techniki legislacji "level hard"