Wpis z mikrobloga

Jak pozbyć się tego wyboru systemu? Zacząłem kiedyś pod studia instalować Debiana, ale w którymś momencie się rozmyśliłem i przerwałem instalację ze względu na wirtualkę, a później już zostało to do wyboru. Kilka miesięcy z tym żyję i był format w między czasie, a to nie zeszło. Na necie znalazłem instrukcję jak wyłączyć tylko ten widok, ale pliki z Linuxa pewnie zostaną. Ktoś ma pomysł jak to wywalić u źródła?
#pcmasterrace #windows10 #windows #linux
Pobierz beerman - Jak pozbyć się tego wyboru systemu? Zacząłem kiedyś pod studia instalować D...
źródło: comment_1610062488646K5E3uqxoWFrd93I67lC.jpg
  • 18
@beerman: skoro masz taki wybór i jakieś pliki Linuxa, to słabo formatowałeś. Przy pełnym formacie dysku (wraz z wywaleniem niepotrzebnej partycji recovery) nie ma opcji, by zostały jakieś pliki. Wybór OS pozostaje często w MBR i tam należy to zmienić, ale trzeba też z tym uważać, bo można w ogóle sobie popsuć bootowanie systemu.
@beerman: znajdz sobie w Zaawansowanych ustawieniach systemu "Uruchamianie i odzyskiwanie". Wyłącz wybór systemu albo skróć czas. Możesz edytować tą listę. Google stoi otworem
@beerman: odpal jakiekolwiek livecd z linuxem i później w terminalu:

sudo efibootmgr -v
zlokalizuj wpis powiązany z debianem; to będzie mniej więcej coś takiego:

Boot0001* manjaro HD(1,GPT,blabla)/File(\EFI\MANJARO\GRUBX64.EFI)
interesuje Cię ciąg czterech znaków na lewo od gwiazdki; podmień XXXX na ten ciąg i wklep:

sudo efibootmgr -b XXXX -B
Później sprawdź w katalogu /boot/efi czy nie ma tam żadnych katalogów powiązanych z debianem. Może się okazać, że livecd nie zamontuje CI partycji
@budus2: Zastosowałem to od Ciebie, bo nie wykorzystywało żadnych zewnętrznych programów i wydaje mi się, że załatwia problem, a nie tylko ukrywa sam ekran wyboru.
Działa! Dzięki.

Dzięki też pozostałym za podsyłanie podpowiedzi.