Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego. Harmonogram transz jest ustalony przez dewelopera, natomiast mogę dowolnie zmieniać ilość transz.
Aktualnie mam 9 transz ( I i II transza to wkład własny, kredyt na pozostałe transze chcę uruchomić przy III transzy)
1. Czy warto zminimalizować ilość transz do max.4 z powodu spłacania samych odsetek do momentu wypłaty ostatniej transzy?
2. Im więcej transz, tym droższe odsetki kredytu hipotecznego, ponieważ dochodzą jeszcze ubezpieczenie pomostowe, opłaty za kontrolę inwestycji przed wypłatą kolejnej transzy do dewelopera? Prawda czy fałsz?
3. Czy czekać z załatwianiem kredytu do czerwca skoro III transza będzie uruchomiona w sierpniu czy bezpieczniej jest już teraz załatwić kredyt z odroczonym terminem jego uruchomienia?
  • 6
2. Im więcej transz, tym droższe odsetki kredytu hipotecznego, ponieważ dochodzą jeszcze ubezpieczenie pomostowe, opłaty za kontrolę inwestycji przed wypłatą kolejnej transzy do dewelopera? Prawda czy fałsz?


@spec_IT: Jeśli w danym banku nie występują opłaty za kontrolę przed wypłatą transzy to ich ilość nie ma dużego znaczenia. Z Twojego punktu widzenia istotne jest to, aby pierwsza transza została wypłacona w terminie spełniającym wymagania danego banku, a wszystkie kolejne jak najpóźniej i
1) tak warto zmniejszyć liczbę transz bo do czasu wypłaty ostatniej płacisz same odsetki.
2) odsetki to trzeba by policzyć ale dochodzą koszty kontroli przy każdej wypłacie.
3) tak lepiej poczekać i starać się 2-3 mce przed wymaganą transzą
@marcpol mógłbyś rozwinąć @spec_IT:. Z Twojego punktu widzenia istotne jest to, aby pierwsza transza została wypłacona w terminie spełniającym wymagania danego banku, > cytowany teksta wszystkie kolejne jak najpóźniej i w jak najmniejszych kwotach.


@spec_IT: Odsetki są naliczane według aktualnego salda zadłużenia. Im wolniej to saldo będzie narastało tym mniejszą sumę odsetek spłacisz.

Uruchomienie pierwszej transzy związane jest z umową kredytową. Każdy bank ma ograniczony termin ważności decyzji kredytowej (to