Wpis z mikrobloga

Jest sobie małe biuro (2 komputery podpięte do switcha, który leci do routera). W czynszu jest wliczony prąd, i jest podpięty Internet ze stałym adresem IP - stąd pomyślałem, idealne miejsce na wstawienie mojego homelaba.

Tylko tak się zastanawiam - nad jakimkolwiek oddzieleniem (i zabezpieczeniem) sieci biurowej od labowej.

Czy wstawienie routera między switch i router od ISP będzie wystarczające do podstawowej ochrony/seperacji tych dwóch sieci? Mam zamiar wystawić na zewnątrz trochę usług (dns, poczta, vpn - typowo labowe) i nie chciałbym aby w razie czego sieć biurowa oberwała.

Dodatkowo myślałem czy przy okazji nie dałoby rady robić małego bekapu między sieciami, aby z komputera w biurze przenosić raz na jakiś czas pliki po smb do komputera w labie. Tak aby jakby coś walnęło w sieć biurową (ramsomware) to był bekap lokalnie gdzieś obok.

#siecikomputerowe #it #komputery #informatyka #windowsserver #pytaniedoeksperta
podle_insynuacje - Jest sobie małe biuro (2 komputery podpięte do switcha, który leci...

źródło: comment_1610466778wys0JURhoSkUHrw6nFFGBx.jpg

Pobierz
  • 4
@podle_insynuacje: potraktuj router od ISP jako pudełko (a jeśli się uda, wręcz poproś, by został skonfigurowany jako bridge), postaw za nim swój własny router, np. mocno polecam idealny do takiego zastosowania Ubiquiti Edgerouter ER-X i na nim zrób dwie osobne podsieci, mogą być nawet na osobnych vlanach (jeśli switche w biurze i w labie umią w vlany), jedna dla biura, druga dla labu. Wspólnym punktem dla tych sieci będzie wyłącznie router,
Czy wstawienie routera między switch i router od ISP będzie wystarczające do podstawowej ochrony/seperacji tych dwóch sieci?


@podle_insynuacje: To zależy. Jak podłączysz labowy router bezpośrednio do ISP i ustawisz na nim (port wan) inny publiczny adres IP to będziesz miał separacje. Obie sieci będą zaNATowane osobno. Co innego jak podepniesz labowy router do swojego routera gdzie jest siec biurowa. W takiej sytuacji wszystko z laba będzie widziało sieć biurową a w