Wpis z mikrobloga

Cześć, mam pytanie czy macie jakieś sposoby na skupienie się na czytaniu? Często mam tak, że czytając zaczynam rozmyślać nad tym co przeczytałem chwilę temu ale jednocześnie czytam dalej to po chwili nie pamiętam tego co czytałem.

Czyli czytam a tak naprawdę myślę o czymś innym bo się zapominam.

Ktoś jeszcze tak ma? Jak sobie z tym poradzić?

Nawet teraz pisząc ten post coś mnie rozproszyło i zamiast patrzeć co pisze to myślałem o czymś innym

#ksiazki #czytajzwykopem
  • 10
@BrainG: Mi się zdarza zacząć myśleć o czymś zupełnie innym, niż czytana rzecz. Jak po przeczytaniu strony się zorientuję, że nie wiem, co przed chwilą przeczytałem, to wracam do odpowiedniego momentu, wkurzam się że straciłem czas na powtórne czytanie i dzięki temu po prostu zaczynam bardziej się pilnować.
@BrainG: praktyka - najpierw będziesz się rozpraszał po 30s, później po minucie, później po kilku itd. Jak pojawia się rozproszenie, zauważ je, zatrzymaj się na chwilę i wróć do czytania. Tak, jak w medytacji.

Mam ten sam problem i u mnie to jest też kwestia nadmiernego używania telefonu i social media, stąd pracuję, żeby to ograniczyć.
@Snuffkin: spróbuję tego sposobu, zobaczymy czy pomoże. Skąd wniosek, że to przez telefon i social media?. Ja nauczyłem się wyłączać dźwięki w tel podczas czytania bo każda wibracja telefonu powodowała że zamiast czytania myślałem kto napisał